18 lutego 2020

Akumulatory do e-aut z Biskupic Podgórnych


LG Chem zainwestuje ponad 1,3 mld zł w Polsce
Jeden z największych na świecie producentów baterii litowo-jonowych rozpoczyna budowę pierwszej w Europie fabryki, w której będą masowo produkowane baterie do samochodów elektrycznych. Inwestycja powstanie na terenie Tarnobrzeskiej SSE w Podstrefie Wrocław-Kobierzyce, a jej efektem będzie m.in. ponad 700 nowych miejsc pracy. Projekt był prowadzony przez PAIiIZ.
- Kilkanaście lat temu baterie do aut kojarzyły się z zabawkami dla dzieci. Dzisiaj ruszamy z inwestycją, dzięki której polscy inżynierowie będą przekuwać swoją wiedzę w zaawansowane technologicznie produkty. Wspólnie możemy tworzyć innowacje i rozwijać elektromobilność w Polsce - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki, która odbyła się 5 października 2016 r. 
[ban]
Powstała pierwsza autostrada elektryczna

Wicepremier podkreślił również otwartość Polski na inwestycje zagraniczne. - Zależy nam przede wszystkim na takich przedsięwzięciach, które są źródłem innowacji - zaznaczył.
- Chcemy sprawić, by polska fabryka stała się mekką produkcji baterii do samochodów elektrycznych na cały świat - mówił Ung Beom Lee, prezes Spółki Energy Solutions, LG Chem.
Do końca 2018 roku, LG Chem zainwestuje w nową fabrykę blisko 1,3 mld zł. Rok później, fabryka będzie produkować ponad 100 000 baterii rocznie, wyłącznie do samochodów elektrycznych o wysokiej wydajności, które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu. Jest to pierwsza fabryka masowej produkcji baterii litowych branży automotive w Europie. Firma uruchomi całkowicie zintegrowany system produkcyjny obejmujący produkcję wszystkich komponentów: elektrod do ogniw, modułów i  kompletnych modułów zasilających.
Nowa fabryka (zlokalizowana w Klastrze LG w Biskupicach Podgórnych, na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) będzie częścią globalnego systemu produkcyjnego LG Chem, opartego na czterech lokalizacjach - w Ochang w Korei Południowej, Holland w Stanach Zjednoczonych, Nanjing w Chinach i we Wrocławiu, o łącznej zdolności produkcyjnej min. 280 000 baterii do wysokowydajnych samochodów elektrycznych rocznie.
W uroczystości uczestniczyli także członkowie zarządów światowych koncernów motoryzacyjnych, m.in. Audi, BMW, Daimler, Jaguar Land Rover, Porsche, Renault, Volkswagen oraz prezes PAIiIZ Tomasz Pisula.
źr. PAIiIZ
 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×