19 czerwca 2018

Toshiba - inwestycja z polskim dofinansowaniem


Ponad 167 mln zł zainwestuje Toshiba w Polsce w produkcję i sprzedaż telewizorów LCD. Docelowo w fabryce w Kobierzycach (na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; w podstrefie Wrocław-Kobierzyce) .zatrudnienie znajdzie ponad 1000 osób – powiedział minister gospodarki Piotr Woźniak podczas przekazania umów o dofinansowanie inwestycji z firmą Toshiba Television Central Europe.
Zakład w Kobierzycach będzie produkował telewizory LCD. W przeciągu trzech lat nasz kraj stanie się największym liderem produkcji sprzętu elektronicznego. Około 80 proc. telewizorów nowej generacji na rynku europejskim pochodzić będzie z Polski. Japoński koncern inwestując w naszym kraju skorzystał z Systemu finansowego wsparcia dużych projektów inwestycyjnych na tworzenie nowych miejsc pracy oraz na nowe inwestycje. Toshiba otrzyma pomoc finansową na realizację inwestycji rzędu 28 mln zł. Szacuje się, że już w trzecim roku realizacji inwestycji wpływy do budżetu państwa przekroczą wartość udzielonej pomocy publicznej.
– Korzystna infrastruktura, dostęp do autostrad i głównych dróg krajowych oraz wysoko wykwalifikowana kadra to główne powody lokalizacji inwestycji na Dolnym Śląsku - powiedział Yuji Komori, prezes Toshiba Telewision Central Europe i dodał, że fabryka w Kobierzycach stanie się centrum produkcyjnym telewizorów LCD w Europie.

Toshiba Corporation jest jednym ze światowych liderów w produkcji sprzętu zaawansowanego technologicznie m.in. telewizorów LCD, komputerów przenośnych, odtwarzaczy i stacji dysków DVD oraz pomocniczych urządzeń elektronicznych. Obecnie firma zatrudnia 172 tys. pracowników na świecie. Obszar inwestycji spółki Toshiba wynosi 22 tys. metrów kwadratowych i znajduje się na terenie gminy Kobierzyce w województwie dolnośląskim. Budynek fabryki zajmuje powierzchnię 40 tys. metrów kwadratowych.
Gmina Kobierzyce leży w aglomeracji wrocławskiej, u zbiegu ważnych dróg krajowych i międzynarodowych. Inwestycje zagraniczne na jej terenie są szacowane na około 687 mln euro. Do tej pory dały blisko 5 tys. nowych miejsc pracy mieszkańcom Wrocławia i przyległych gmin. Dzięki inwestycji LG Philips LCD, LG Electronics, Toshiby oraz ich poddostawców zatrudnionych zostanie około 14 000 tysięcy osób, a kapitał zainwestowany wyniesie ponad 900 mln euro. (ebi./greg)
 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×