23 czerwca 2018

Liderzy motoryzacji w Opolu


Ponad 160 firm weźmie udział w trzeciej edycji spotkania zakupowego Automotive CEE Day, które odbędzie się 14-15 kwietnia w opolskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Wydarzenie jest okazją do nawiązania kontaktów z firmami motoryzacyjnymi. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” jest współorganizatorem tego spotkania.
Jak uważa blisko 90% kadry zarządzającej firm z sektora motoryzacyjnego, kluczowe dla rozwoju  branży jest wykorzystanie potencjału rynków wschodzących. Większość jest zdania, że najlepszym miejscem umożliwiającym ekspansję na rynki europejskie są kraje Europy Środkowo-Wschodniej. W tej rywalizacji Polska zajmuje pierwszą pozycję pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Niewątpliwą zachętę do lokowania inwestycji w naszym kraju stanowią Specjalne Strefy Ekonomiczne, co potwierdzają dane liczbowe.
[ban]
Strefa buduje halę dla przedsiębiorców

Co czwarty przedsiębiorca działający w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej reprezentuje branżę motoryzacyjną. Z podzespołów przez nich wyprodukowanych można złożyć kompletny samochód. Blisko 50 firm zainwestowało ponad 11 mld złotych i zatrudnia obecnie 20 tys. osób. Szacuje się, że każde miejsce pracy generuje kolejne cztery u poddostawców i kooperantów tych firm. Branża motoryzacyjna  reprezentowana jest głównie przez duże przedsiębiorstwa. Około 25% stanowią przedstawiciele mikro, małego lub średniego biznesu. Dominujący w sektorze motoryzacyjnym kapitał japoński, reprezentowany jest przez 11 firm, wśród których są marki: Toyota – produkująca w Wałbrzychu silniki i skrzynie biegów; NSK – zajmująca się układami sterowniczymi; Daicel Safety Systems – produkująca napełniacze do poduszek powietrznych; Nifco – tworząca elementy wykończenia wnętrz pojazdów oraz Bridgestone produkująca wyroby gumowe.
Wśród przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej działających w WSSE wymienić można również firmy: Faurecia (fotele samochodowe), Mando (układy hamulcowe, systemy kierownicze), Ronal (felgi aluminiowe i stalowe), Donaldson (filtry), Polaris (quady), Umicore Autocat (katalizatory), GKN Diveline (elementy przeniesienia napędu) oraz koncern Volkswagen, który zdecydował się na olbrzymi projekt inwestycyjny w pobliżu Poznania. We Wrześni powstaje fabryka samochodów dostawczych VW Crafter, która zatrudniać będzie około 3000 pracowników. W bezpośrednim sąsiedztwie Volkswagena strefa posiada około 90 ha gruntu objętego ulgami dla przedsiębiorców. Bliskość niemieckiego koncernu oraz atrakcyjność terenu sprawiają, że we Wrześni może wkrótce powstać klaster motoryzacyjny, który skupiać będzie zarówno producentów podzespołów, jak i firmy usługowe związane z obróbką metali, magazynowaniem czy logistyką. 
Automotive CEE Day będzie okazją do nawiązania kontaktów biznesowych z potencjalnymi kooperantami i dostawcami, szczególnie, że wydarzenie obfituje w wiele bezpośrednich spotkań biznesowych - oficjalnych jak i kuluarowych. Spotkania B2B pomiędzy zainteresowanymi firmami można umawiać za pomocą interaktywnej platformy. Dzięki niej uczestnicy samodzielnie kształtują swój harmonogram spotkań (do 20 spotkań w ciągu dwóch dni), precyzyjnie dobierając partnerów do rozmów. Aktualnie, swój udział potwierdziło ponad 160 firm, w tym Volkswagen Poznań, Polaris Poland, GKN Driveline, Gestamp, HSV Polska, Corthinx, INPOL-KRAK, LOG-TECH, Hauck, Faurecia, Italmetal, Toyota Tsusho, THT, Mahle, Plastic Omnium (Słowacja), PSA Slovakia, Valeo (Oddział Wycieraczek), Hutchinson, Vorwerk Dichtungssysteme Polska, Gedia, Frauenthal Toruń i wezi-tec.
Spotkanie będzie okazją do nawiązania kontaktów biznesowych nie tylko z sektorem motoryzacyjnym. Obecność na wydarzeniu potwierdziły również firmy z branży AGD, która systematycznie rozwija się w wałbrzyskiej strefie. Produkcją sprzętu gospodarstwa domowego zajmuje się 11 przedsiębiorstw. Firmy te zainwestowały ponad 1,5 mld złotych i zatrudniają obecnie przeszło 5 tysięcy osób. Z deklaracji przedsiębiorców wynika, że po ukończeniu projektów, pracę w sektorze AGD znajdzie dodatkowo co najmniej 1000 osób. Największym przedstawicielem tej branży w WSSE jest koncern Electrolux, który posiada zakłady w Świdnicy, Żarowi i Oławie oraz realizuje obecnie aż 11 projektów inwestycyjnych. Wśród sektora AGD w strefie znalazły się również małe, polskie przedsiębiorstwa. Przykładem może być firma Solgaz, która prowadzi w WSSE innowacyjną produkcję bezpłomieniowych kuchenek gazowych, dzięki wdrożeniu opatentowanej technologii „gaz pod szkłem”. Firm w swoim asortymencie posiada również „inteligentny okap”, który włącza się automatycznie oraz płytę ceramiczną, która wykrywa położenie i wielkość naczynia oraz dostosowuje do niego moc grzania.    
Podstawowym aspektem wpływającym na decyzje o inwestycje jest dostępność atrakcyjnych i uzbrojonych terenów. Wałbrzyska strefa posiada 1300 ha dostępnych gruntów objętych pomocą publiczną. Ulgi podatkowe wahają się od 25% do 55% kosztów inwestycji lub 2-letnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników. Ich wysokość zależy od lokalizacji i wielkości firmy. Grunty położone są w pobliżu dróg ekspresowych i autostrad oraz dużych aglomeracji miejskich gwarantujących dostęp do wykwalifikowanej kadry i ośrodków akademickich.
To właśnie rynek pracy jest głównym zasobem, z którego korzysta sektor produkcyjny. Kluczowym elementem stało się zatem dostosowanie kierunków i specjalizacji zawodowych do realnego zapotrzebowania przedsiębiorców. Wałbrzyska strefa powołała Klaster Edukacyjny „INVEST in EDU”, który skupia obecnie 76 podmiotów – głównie firmy oraz szkoły zawodowe i techniczne.
Strefa oferuje również inwestorom usługi dodatkowe, jak: bezpłatne szkolenia, udział w targach i spotkaniach B2B oraz dołączenie do grupy zakupowej, która obniża koszt opłat za energię.  Za jakość i kompleksowość obsługi przedsiębiorców WSSE została wyróżniona w prestiżowym rankingu fDi Magazine grupy Financial Times. Doceniono ją także jako miejsce szczególnie polecane na inwestycje w Europie.
Jacek Serdeczny
Departament Komunikacji i Marketingu
WSSE
 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×