17 grudnia 2018

Błyskawiczne spotkania – długotrwałe relacje


Ponad 200 przedstawicieli branży AGD oraz sektorów pokrewnych wzięło udział w pierwszej edycji White Goods Industry Mixer - największym w Polsce spotkaniu firm związanych z produkcją sprzętu gospodarstwa domowego. Organizatorem spotkania była Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”. Partnerem głównym został Bosetti Global Consulting.
W Klubie Diamentowym Stadionu Wrocław spotkali się przedstawiciele ponad 90 firm, w tym licząca około 70 osób delegacja włoskich przedsiębiorców związana z branżą AGD.  Celem spotkania było nawiązanie nowych relacji biznesowych, znalezienie poddostawców oraz kooperantów, a także wzajemna wymiana doświadczeń.
[ban]


 - Dolny Śląsk i Wrocław to od kilkudziesięciu lat jeden z najsilniejszych ośrodków produkcji sprzętu gospodarstwa domowego w tym regionie Europy – mówi Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. - Branża AGD, zatrudniająca w naszym regionie tysiące osób, ma dla miasta strategiczne znaczenie. Dlatego też zawsze mocno wspieramy wszystkie projekty rozwojowe z nią związane – dodaje.
Dolny Śląsk - zagłębie AGD
Producenci sprzętu AGD wyprodukowali w Polsce w 2016 roku ponad 22 mln sztuk dużego sprzętu AGD o wartości blisko 17 mld zł. Dolny Śląsk to jeden z liderów w koncentracji tego przemysłu, nie tyko na skalę krajową, ale również europejską. Większość dolnośląskich firm AGD prowadzi działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Inwestycje w WSSE związane z tym sektorem przekroczyły już 1,5 mld złotych, a zatrudnienie w zakładach znalazło przeszło 5 tys. osób.
- Co dziesiąty przedsiębiorca w naszej strefie reprezentuje tę gałąź przemysłu.  Stanowi ona jeden z naszych filarów – mówił podczas otwarcia wydarzenia Michał Szukała, wiceprezes wałbrzyskiej strefy. - Większość przedsiębiorców z tego sektora reprezentuje włoski kapitał, dlatego ogromnie się cieszymy z ich obecności na spotkaniu – podkreślił.
W wałbrzyskiej strefie działa 18 firm z branży AGD, które ulokowały się na Dolnym Śląsku. Jednym z największych przedstawicieli jest koncern BSH produkujący dla takich marek jak Bosch i Siemens. Budowa dwóch nowych zakładów we Wrocławiu trwa od marca 2016 r. Niemiecki koncern zainwestował już ponad 200 mln zł.
– Od ponad roku realizujemy naszą inwestycję, której łączna wartość wyniesie 500 mln zł. Wszystkie prace idą zgodnie z harmonogramem. Zatrudnienie znajdzie tu około tysiąca osób. – mówi Konrad Pokutycki, prezes zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.
Z kolei szwedzki Electrolux posiad trzy zakłady zlokalizowane w wałbrzyskiej strefie, w których zatrudnionych jest 3 tysiące osób. W Oławie grupa produkuje pralki, w Świdnicy piekarniki i kuchenki, a w Żarowie - zmywarki.
- W najbliższych latach zamierzamy rozwijać produkcję każdego z naszych wyrobów – mówi Piotr Kuś, dyrektor fabryki Electrolux w Świdnicy. - Pod koniec 2016 roku zakończyliśmy rozbudowę obecnej infrastruktury m.in. hal produkcyjnych i magazynów. Widoczny obecnie rynek pracownika wymaga od nas także działań i koncentracji w tym obszarze. Zatem, nie tylko automatyzacja procesów wytwarzania wraz z transformacją informatyczną, ale również nacisk na działania w dziedzinie HR. To istotne obszary, które zajmują naszą uwagę – dodaje.
Włoska Elica zajmuje się produkcją urządzeń i systemów filtracji powietrza. Zakład w podstrefie Jelcz-Laskowice zatrudnia kilkaset osób przy produkcji okapów.  Z kolei w świdnickiej podstrefie prowadzi działalność polski producent innowacyjnego sprzętu AGD. W zakładzie powstają bezpłomieniowe płyty gazowe, inteligentne okapy, płyty indukcyjne wykrywające wielkość garnka, a także piekarniki z funkcją mikrofali i gotowania na parze.
Idea spotkania
Spotkanie White Goods Industry Mixer zostało podzielone na dwie części. W pierwszej - uczestnicy spotkali się przy okrągłych stołach, aby podczas 6 sesji zasiąść do rozmów z kolejnymi grupami partnerów. W każdej sesji poszczególni uczestnicy mieli zaledwie 1,5 minuty na przedstawienie swojej oferty. Następnie wypowiadała się kolejna osoba z grupy. Po zakończonej sesji, przedsiębiorcy przesiadali się do kolejnych stolików. W ten sposób, po sześciu sesjach, każdy uczestnik posiadał ponad 40 nowych kontaktów biznesowych.
W drugiej części uczestnicy wzięli udział we wcześniej zaplanowanych rozmowach ze strategicznymi przedstawicielami branży AGD, by podczas niespełna 10 minutowej rozmowy, zaprezentować im swoją ofertę.
- Spotkanie było okazją do nawiązania współpracy między producentami sprzętu AGD a firmami tworzącymi dla nich komponenty i podzespoły. Udało nam się zdobyć nowe kontakty, które mam nadzieję, zaowocują w najbliższym czasie stałymi zleceniami – podkreśla Ireneusz Bartnikowski dyrektor generalny firmy SOLGAZ.
- Zarówno dobór miejsca jak i formuły spotkania sprawił, że podczas wydarzenia panowała atmosfera sprzyjająca nawiązywaniu relacji biznesowych – opowiada Marcin Depczyk, prezes firmy Wessel-Poliamid z podstrefy Kłodzko. - Przy tak dużym gremium udało nam się nawiązać nowe kontakty oraz, co ważne, odświeżyć relacje ze znanymi nam kontrahentami. Z pewnością weźmiemy udział w następnej edycji – podkreśla. 
- Jadąc na wydarzenie liczyliśmy na rozmowy z potencjalnymi klientami i kooperantami. Nie zawiedliśmy się. Mogliśmy porozmawiać z jednymi z największych z branży. Dzięki temu wydarzeniu nawiązaliśmy kontakty i dowiedzieliśmy się jakie są oczekiwania klientów oraz kierunki rozwoju. To również jedna z niewielu szans na spotkanie środowiska z branży przetwórstwa tworzyw w naszym regionie - opowiada Piotr Kuchta, kierownik produkcji firmy Techplast.
- Widzimy bardzo duży potencjał w firmach, z którymi rozmawialiśmy podczas White Goods Industry Mixer. Wiele wskazuje na to, że może to być początek owocnej współpracy. Samo wydarzenie ma potencjał i zapewne w kolejnej edycji będziemy chcieli również uczestniczyć – mówi Justyna Duda, lider sekcji zakupowej BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.
To nie koniec
Przedsiębiorcy poszukujący nowych klientów i partnerów spotkają się już 8 czerwca na III edycji INVEST-PARK Business Mixer, która odbędzie się w klubie biznesowym Stadionu Wrocław. Wydarzenie adresowane jest do przedstawicieli wszystkich branż produkcyjnych. Jest jedną z większych tego typu imprez w kraju. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie www.busienssmixer.pl. Organizatorem wydarzenia jest Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, a patronat na imprezą objęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.     
 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×