12 grudnia 2019

Transport i Spedycja » Transport i Spedycja

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Jak zostać kierowcą zawodowym?
3 kroki do tego, aby zostać kierowcą ciężarówkiLubisz jeździć samochodem, pociągają Cię dalekie podróże, jesteś odpowiedzialny i nie przeszkadza Ci samotność – jeśli spełniasz te warunki, jesteś idealnym kandydatem na kierowcę zawodowego.

Jednak aby móc pracować w tym zawodzie, trzeba najpierw przejść dość długą drogę. Jej zadaniem jest nadanie Ci odpowiednich kwalifikacji i przygotowanie Cię do jak najlepszego wypełniania swoich obowiązków.

Jeśli pociąga Cię zawód kierowcy, możesz swoją drogę rozpocząć lada dzień. Oto kolejne kroki, które będziesz musiał wykonać:

1) Zrób prawo jazdy odpowiedniej kategorii. W przypadku kierowców tirów będzie to prawo jazdy C / C+E. Podczas kursu nie tylko dowiesz się, jak kierować pojazdem w rożnych warunkach, ale także zdobędziesz wiedzę o tym, jak sprawdzać stan techniczny samochodu, jak sprzęgać go z przyczepą/naczepą oraz jak wykonywać poszczególne manewry. Egzaminy przeprowadzane są przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) i mają formę praktyczną. Na początku czeka Cię egzamin na placu manewrowym, a potem w ruchu drogowym.

2) Zdobądź świadectwo kwalifikacji zawodowej – będzie niezbędne, aby móc otrzymać legalne zatrudnienie w zawodzie. W tym celu należy udać się do ośrodka organizującego specjalistyczne kursy kwalifikacji. Kurs zakończony jest egzaminem państwowym w formie pytań testowych.

3) Wykonaj badania lekarskie i psychologiczne. Aby pracować w zawodzie, niezbędne jest orzeczenie lekarskie oraz orzeczenie psychologiczne (na podstawie art. 39k ustawy o transporcie drogowym).

Ile kosztuje zdobycie uprawnień kierowcy?
Warto abyś wiedział, że nie będzie to tania inwestycja - ceny kursów i egzaminów są dość wysokie. Są jednak sposoby na ich obniżenie: można starać się o dofinansowania z urzędów pracy lub innych instytucji zajmujących się aktywizacją zawodową.

Czasami nawet firmy transportowe szukające kierowców finansują częściowo przygotowanie nowych osób do zawodu. Warto rozejrzeć się za tymi opcjami, bo mogą znacznie obniżyć Twój własny wkład finansowy.

Pamiętaj, że opłacenie kursów i egzaminów to nie wydatek, ale inwestycja - która w dodatku zwraca się bardzo szybko, jeśli znajdzie się pracę w rzetelnej firmie. Zarobki rzędu 5-6 tysięcy złotych to norma w przypadku kierowców na trasach zagranicznych.

Wielu młodych ludzi, którzy szukają dobrze płatnej, ciekawej i satysfakcjonującej pracy, decyduje się na podjęcie tej drogi nawet pomimo wyrzeczeń i trudności, które są konieczne na samym jej początku.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×