28 stycznia 2020

Transport i Spedycja » Transport i Spedycja

Polska firma zwycięzcą międzynarodowej nagrody Stena Line Propeller Prize 2019

Polska firma zwycięzcą międzynarodowej nagrody Stena Line Propeller Prize 2019
Podczas dorocznego Dnia Innowacji, 7 marca, w Karlskronie w Szwecji ogłoszono tegorocznych laureatów nagrody Stena Line Propeller Prize 2019. Nagroda w wysokości 100 000 SEK została przyznana w dwóch kategoriach: „technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT)” oraz „technologie morskie”. W tej drugiej kategorii zwyciężyła polska firma Searis Technologies z Gdyni.

Stena Line Propeller Prize jest doroczną nagrodą dla firm, o międzynarodowym zasięgu,  ufundowaną przez szwedzkiego armatora Stena Line. Celem nagrody jest zachęcić przedsiębiorstwa do inicjatyw w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) i technologii morskich, które wzbogacą i rozwiną klimat współpracy biznesowej w regionie Morza Bałtyckiego. Nagroda została powołana w 2015 roku, z okazji 20-lecia połączenia promowego między Gdynią a Karlskroną w Szwecji, obsługiwanego przez statki Stena Line.

Zwycięzca w kategorii technologii morskich, polska firma Searis Technologies z Gdyni, koncentruje się na projektowaniu i produkcji bezzałogowych łodzi do zastosowań hydrograficznych i naukowych. Ich produkt został min. wykorzystany przez naukowców badających topnienie czap polarnych, umożliwiając prowadzenie tych ważnych badań z bezpiecznej odległości.

- Pomysł Searis Technologies ma wysoki stopień innowacyjności, a jego zalety zostały udowodnione w prawdziwym życiu i w trudnym środowisku. Produkt może uratować życie i umożliwić ważne badania dotyczące zmian klimatu obniżając ich ryzyko. Widzimy także duży potencjał do przeniesienia idei tego produktu w inne obszary biznesowe - mówi przewodnicząca jury konkursu Monica Strandhag, Trade Manager Baltic Sea South w Stena Line.

Searis Technologies jest również pierwszą firmą międzynarodową oraz pierwszą firmą z Polski, która została laureatem Stena Line Propeller Prize.

- W tym roku liczba zgłoszeń z całego regionu Morza Bałtyckiego była bardzo wysoka, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że Searis Technologies, jako pierwszy międzynarodowy zwycięzca, zainspiruje jeszcze więcej firm z regionu do ubiegania się
o nagrodę w przyszłym roku
- dodaje Monica Strandhag.

Zwycięzca w kategorii ICT, szwedzka firma AllBinary, angażuje się w pomoc miastom i przemysłowi w czerpaniu pełnych korzyści z rewolucji Internet of Things oferując zarówno produkty, jak i usługi. Jednym z przedstawionych przez Allbinary pomysłów był czujnik mocowany do boi ratunkowych, przekazujący informację, kiedy konieczna jest ich wymiana,a co za tym idzie - zapewniający, że sprzęt ratunkowy jest zawsze sprawny w razie potrzeby.

- To prosty, użyteczny i innowacyjny sposób wykorzystania czujników. Ten produkt może przynieść duże oszczędności a także inne korzyści dla społeczeństwa, jeżeli chodzi o zwiększanie wydajności i bezpieczeństwa - mówi Monica Strandhag.

Nagroda Stena Line Propeller Prize wynosi 100 000 SEK (ponad 40 tys zł) dla każdej z kategorii. Zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas kolacji w Dzień Innowacji. Jest to doroczne wydarzenie przygotowane przez Blue Science Park – park naukowo-technologiczny z Karlskrony (Szwecja) we współpracy z ALMI, Blekinge Business Incubator (BBI), Blekinge Institute of Technology (BTH), gminę Karlskrona, Stena Line i region Blekinge (Szwecja). Celem wydarzenia jest stworzenie miejsca spotkań dla firm, naukowców, start-upów i studentów w zakresie technologii cyfrowej, rozwiązań eHealth oraz technologii morskich.
jagr./pr

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×