26 kwietnia 2018

Transport i Spedycja » Analizy i raporty

Arendarski: Zysk z NBP pozwoli zmniejszyć deficyt budżetowy

Arendarski: Zysk z NBP pozwoli zmniejszyć deficyt budżetowyNarodowy Bank Polski odnotował w tym roku bardzo wysoki stan rezerw – ponad 108 miliardów euro. Wzrosły również oczekiwania na rekordowo wysokie zyski. Gros tych zysków, czyli 96% jest przekazywanych do państwa i dyspozycji rządu. Te pieniądze będą bardzo potrzebne ze względu na wyższe wydatki z tegorocznego budżetu – 16 miliardów więcej, niż w ubiegłym roku.
Rok 2017 jest pierwszym rokiem, który w całości obejmie program 500+, a więc koszty programu wyniosą 23 miliardy złotych. Do tego dochodzi 500 milionów złotych za bezpłatne świadczenia w lekach dla emerytów.
– Po stronie wpływów mamy ograniczenia, gdzie np. uszczelnianie podatkowe nie przyniosło rezultatów – powiedział agencji eNewsroom.pl Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej – Wpływy z podatku VAT są niższe od oczekiwanych, podatek handlowy nie wszedł w życie, a podatek bankowy przyniósł wpływy znacznie mniejsze od przypuszczanych. To wszystko stwarza sytuację napięcia w budżecie. Aby budżet się zamknął przy zakładanym poziomie deficytu – nieprzekraczającym 3% – potrzebne są dodatkowe środki. Ponad 10 miliardów złotych, które trafi z NBP do dyspozycji rządu, jest wielkim prezentem. Ułatwi to zbilansowanie wydatków z przychodami na odpowiednim poziomie – powiedział Arendarski.
jagr./źr. Newsrm.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×