Niedziela, 30 kwietnia 2017     Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana» Dodaj ogłoszenie o pracę» Dodaj firmę do katalogu

Arendarski: Zysk z NBP pozwoli zmniejszyć deficyt budżetowy

Arendarski: Zysk z NBP pozwoli zmniejszyć deficyt budżetowyNarodowy Bank Polski odnotował w tym roku bardzo wysoki stan rezerw – ponad 108 miliardów euro. Wzrosły również oczekiwania na rekordowo wysokie zyski. Gros tych zysków, czyli 96% jest przekazywanych do państwa i dyspozycji rządu. Te pieniądze będą bardzo potrzebne ze względu na wyższe wydatki z tegorocznego budżetu – 16 miliardów więcej, niż w ubiegłym roku.
Rok 2017 jest pierwszym rokiem, który w całości obejmie program 500+, a więc koszty programu wyniosą 23 miliardy złotych. Do tego dochodzi 500 milionów złotych za bezpłatne świadczenia w lekach dla emerytów.
– Po stronie wpływów mamy ograniczenia, gdzie np. uszczelnianie podatkowe nie przyniosło rezultatów – powiedział agencji eNewsroom.pl Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej – Wpływy z podatku VAT są niższe od oczekiwanych, podatek handlowy nie wszedł w życie, a podatek bankowy przyniósł wpływy znacznie mniejsze od przypuszczanych. To wszystko stwarza sytuację napięcia w budżecie. Aby budżet się zamknął przy zakładanym poziomie deficytu – nieprzekraczającym 3% – potrzebne są dodatkowe środki. Ponad 10 miliardów złotych, które trafi z NBP do dyspozycji rządu, jest wielkim prezentem. Ułatwi to zbilansowanie wydatków z przychodami na odpowiednim poziomie – powiedział Arendarski.
X Polecamy artykuł:
PKP Cargo - dobre wyniki w marcu

jagr./źr. Newsrm.pl
DODAJ DO: facebook Twitter
Wyślij tekst znajomemu Drukuj
Dodaj komentarz (rozwiń)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Spedycje.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
 

SONDA

Jak oceniasz sytuację w swojej Firmie?