28 lipca 2017

Transport i Spedycja » Analizy i raporty

Paliwa tanieją i będą tanieć

Paliwa tanieją i będą taniećW hurcie polskich rafinerii benzyna tanieje dziś średnio 30 zł/m3, a olej napędowy 15 zł/m3.
W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego Pb95 jest jednak nadal droższa średnio 4 gr/l, a olej napędowy 18 gr/l brutto.
Najkorzystniejsze ceny hurtowe benzyny oferuje dziś Lotos: zarówno benzynę, jak i olej napędowy sprzedając stacjom do dystrybucji detalicznej o 1 zł/m3 netto taniej niż PKN Orlen.
Dziś rano na rynkach światowych nadal mamy spadki cen ropy, jak i jej przetworów w postaci gotowych paliw silnikowych: ON i Pb.
Brent na giełdzie w Londynie dziś rano notuje -2,71% i -9,01% od 28 kwietnia. Gatunek Brent jest referencyjny dla kontynentu europejskiego – mimo że polskie rafinerie przerabiają ropę rosyjską, cena jej zakupu ustalana jest w odniesieniu do ceny Brent.
Referencyjne dla cen paliw gotowych są z kolei ceny średnie zebrane trzech największych europejskich portów przeładunkowych: Amsterdamu, Rotterdamu i Antwerpii - od nazw tych trzech miast: tzw. ceny ARA.
Paliwa gotowe na ARA:
benzyna -1,64% (-5,89% od 28 kwietnia)
olej napędowy -2,63% (-8,56% od 22 28 kwietnia) [patrz: Bloomberg],
co wskazuje, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się odpowiednich korekt cenników polskich rafinerii i polskich stacji, czyli dalszych spadków.
źr. PIPP

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×