24 czerwca 2018

Transport i Spedycja » Analizy i raporty

Paliwa tanieją i będą tanieć

Paliwa tanieją i będą taniećW hurcie polskich rafinerii benzyna tanieje dziś średnio 30 zł/m3, a olej napędowy 15 zł/m3.
W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego Pb95 jest jednak nadal droższa średnio 4 gr/l, a olej napędowy 18 gr/l brutto.
Najkorzystniejsze ceny hurtowe benzyny oferuje dziś Lotos: zarówno benzynę, jak i olej napędowy sprzedając stacjom do dystrybucji detalicznej o 1 zł/m3 netto taniej niż PKN Orlen.
Dziś rano na rynkach światowych nadal mamy spadki cen ropy, jak i jej przetworów w postaci gotowych paliw silnikowych: ON i Pb.
Brent na giełdzie w Londynie dziś rano notuje -2,71% i -9,01% od 28 kwietnia. Gatunek Brent jest referencyjny dla kontynentu europejskiego – mimo że polskie rafinerie przerabiają ropę rosyjską, cena jej zakupu ustalana jest w odniesieniu do ceny Brent.
Referencyjne dla cen paliw gotowych są z kolei ceny średnie zebrane trzech największych europejskich portów przeładunkowych: Amsterdamu, Rotterdamu i Antwerpii - od nazw tych trzech miast: tzw. ceny ARA.
X Polecamy artykuł:
Bus cięższy o ponad 100 %

Paliwa gotowe na ARA:
benzyna -1,64% (-5,89% od 28 kwietnia)
olej napędowy -2,63% (-8,56% od 22 28 kwietnia) [patrz: Bloomberg],
co wskazuje, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się odpowiednich korekt cenników polskich rafinerii i polskich stacji, czyli dalszych spadków.
źr. PIPP

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×