19 grudnia 2018

Transport i Spedycja » Bezpieczeństwo TSL

Pomorscy inspektorzy ważyli naczepy z kontenerami

Pomorscy inspektorzy ważyli naczepy z kontenerami

W ostatnich dniach gdańscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wzięli pod lupę samochody ciężarowe przewożące podwójne kontenery na naczepach typu „combitrailer". Jeden z zatrzymanych tego typu pojazdów ważył aż 67 ton!


Inspektorzy z WITD w Gdańsku na drogach wokół tego miasta prowadzili działania ukierunkowane na eliminowanie z ruchu przeładowanych samochodów ciężarowych z kontenerami od poniedziałku do czwartku (23-26 października 2017 r.) Najczęściej pojazdy tego typu przewożą dwa 20-stopowe kontenery, których łączna masa znacznie przekracza dopuszczalne normy. Nieprzypadkowo kontrole prowadzono wieczorami i nocą, ponieważ wtedy po drogach porusza się najwięcej takich pojazdów.


Zatrzymane do kontroli drogowej samochody ciężarowe z kontenerami, co do których inspektorzy mieli podejrzenie przekroczenia parametrów technicznych, były kierowane na punkt wagowy przy ul. Armii Krajowej w Gdańsku w celu ustalenia rzeczywistej masy całkowitej.


Okazało się, że każdego dnia zatrzymywano przeciążone pojazdy. Jednym z nich przewożono w dwóch kontenerach 20-stopowych granulat z Gdyni do Aleksandrowa Kujawskiego. Kierowca początkowo nie okazał dokumentu przewozowego, jednak od razu przyznał, że prawdopodobnie ma więcej ładunku niż pozwalają na to przepisy. Według kierującego mogło być to maksymalnie 10 ton więcej.  Ważenie wykazało, że przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej jest znacznie większe niż początkowo utrzymywał kierowca - całkowita masa wyniosła aż 67 ton. Nienormatywne okazały się także naciski poszczególnych osi oraz zespół osi – nacisk potrójnej osi naczepy wyniósł 30,6 tony. Również w dwóch innych przypadkach stwierdzono rzeczywistą masę całkowitą ponad 60 ton.


W każdym z trzech przypadków pojazdy zostały usunięte na parking administracyjny w Gdańsku w celu doprowadzenia zespołu pojazdów do normatywności. Wobec przedsiębiorców wszczęto postępowania administracyjne za naruszenie przepisów ruchu drogowego, określających normatywność pojazdów i wykonywanie przewozów bez zezwolenie. Kara pieniężna za tego typu naruszenia wynosi 15 000 złotych.

źr. GITDPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×