16 stycznia 2019

Transport i Spedycja » Bezpieczeństwo TSL

Za kierownicą bIisko 65 godzin bez odpoczynku

Za kierownicą bIisko 65 godzin bez odpoczynku
Inspektorzy WITD w Radomiu zatrzymali do kontroli autobus należący do polskiego przewoźnika wykonujący przewozy regularne specjalne (dowóz pracowników do pracy). W toku kontroli stwierdzono naruszenie warunków określonych w zezwoleniu dotyczących ustalonej trasy przejazdu oraz wyznaczonych przystanków. Jednocześnie inspektorzy nabrali podejrzeń, iż kierowca fałszuje zapisy czasu pracy kierowców.

W związku z powyższym podjęto decyzję o ponownej kontroli tego samego autobusu w godzinach nocnych. Po raz kolejny stwierdzono naruszenie warunków określonych w zezwoleniu dotyczących ustalonej trasy przejazdu oraz wyznaczonych przystanków. Podejrzenia co do fałszowania zapisów czasu pracy potwierdziły się. Kierowca przyznał się do naruszania przepisów o czasie pracy kierowców oraz szczegółowo opisał okoliczności w jakich one powstały.

Podróżujący autobusem potwierdzili, że kontrolowany kierowca prowadzi pojazd bez przerwy, stwarzając zagrożenie dla pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Kierowca rozpoczął pracę ok. godz. 4 rano w poniedziałek 19 marca i aż do godz. 21, dnia 21 marca kierował pojazdem bez wymaganego odpoczynku. Począwszy od poniedziałku, wykonywał dziennie po 3 kursy dowozu pracowników do podwarszawskiej miejscowości. Najdłuższa przerwa między kursami trwała 4 godziny.

W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami kierowca został ukarany mandatami karnymi, natomiast wobec przedsiębiorcy wszczęto 2 postępowania administracyjne. Ponadto, przewoźnik zmuszony był podstawić drugi autobus wraz innym wypoczętym kierowcą.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, kierowca wykonując przewóz drogowy na terenie Unii Europejskiej, jest zobowiązany do odbioru 9 lub 11- godzinnego okresu odpoczynku w każdym 24-godzinnym okresie po upływie poprzedniego dziennego okresu odpoczynku lub tygodniowego okresu odpoczynku.
X Polecamy artykuł:
Dodatkowe limity na luty


Wobec ujawnionych tak rażących naruszeń  będą realizowane kolejne kontrole przewozów osób pojazdami nieoznakowanymi w celu wyeliminowania zagrażających bezpieczeństwu podróżnych jak również stanowiących nieuczciwą konkurencję przewoźników.
jagr/gitd

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×