20 stycznia 2019

Transport i Spedycja » Bezpieczeństwo TSL

Rząd: Korytarze życia mają być obowiązkowe

Rząd: Korytarze życia mają być obowiązkowe

Tzw. korytarze życia? Tym tematem zajął się rząd. Tworzenie korytarzy życia będzie obowiązkowe i narzucone przez przepisy – wzorem innych europejskich krajów. Dzięki zapowiadanym przez Ministerstwo Infrastruktury zmianom dotarcie przez służby ratunkowe na miejsce wypadku ma być szybsze.

Gdy dojdzie do wypadku na drodze szybkiego ruchu, błyskawicznie tworzą się na niej ogromne korki. Kierowcy rzadko kiedy starają się tak ustawić swoje pojazdy, aby umożliwić służbom przejazd. W związku z czym ratownicy oraz strażacy często muszą pokonywać ostatni odcinek pieszo, niosąc ze sobą ciężki sprzęt. W konsekwencji części poszkodowanych nie uda się uratować. Aby uniknąć takich sytuacji, jadący lewym pasem kierowcy powinni zjechać na lewo, ci zaś, którzy poruszają się środkowym lub prawym pasem – na prawo, czyli tworzyć tzw. korytarze życia.

- Rozwój sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego chcemy pomóc polskim kierowcom w wykształceniu nawyków poprawiających bezpieczeństwo na drogach szybkiego ruchu – podkreślił 13 kwietnia podczas konferencji prasowej minister Adamczyk.

Ministerstwo Infrastruktury w porozumieniu z odpowiednimi służbami opracuje koncepcję wdrożenia korytarzy życia do polskiego prawa oraz sprecyzuje zasady ich tworzenia. Planowana jest również akcja edukacyjna wśród kierowców dotycząca zachowania na drogach ekspresowych i autostradach. Wydaje się bowiem, że świadomość konieczności tworzenia korytarzy życia w Polsce jest wciąż bardzo niska.

– Przy opracowaniu polskich rozwiązań prawnych zamierzamy wykorzystać doświadczenia krajów, w których przepisy o korytarzach życia już funkcjonują, np. Niemiec. Chcemy też włączyć do naszych prac podmioty już zaangażowane w tę problematykę – dodał sekretarz Romik.Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×