23 marca 2019

Transport i Spedycja » Bezpieczeństwo TSL

Nieudana jazda na magnesie

Nieudana jazda na magnesie
Jazdę na magnesie udowodnili dwóm zagranicznym kierowcom ciężarówek inspektorzy z podkarpackiej Inspekcji Transportu Drogowego. Użycie niedozwolonych przedmiotów miało zakłócić prawidłową pracę tachografów zainstalowanych w pojazdach i ukryć rzeczywisty czas pracy kierowców.

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie kontrolowali ciężarówki przejeżdżające odcinkiem drogi krajowej nr 19 przez miejscowość Jawornik na terenie powiatu strzyżowskiego.

W pewnym momencie zatrzymali ciągnik siodłowy z naczepą, należący do tureckiego przewoźnika. Podczas analizy czasu pracy kierowcy, kontrolujących zastanowiła duża rozbieżność pomiędzy przejechanymi a zadeklarowanymi kilometrami. Turecki szofer oczywiście na początku zaprzeczał, aby fałszował swój czas pracy. Jednak po okazaniu mu mapy internetowej, obrazującej faktyczną liczbę przejechanych kilometrów na zadeklarowanych odcinkach drogi, przyznał, że kilkukrotnie manipulował zapisami tachografu w kontrolowanym okresie. Fałszował swój czas pracy używając niedozwolonego magnesu.

Tego samego dnia ten sam patrol stwierdził identyczne oszustwo u bułgarskiego przewoźnika. W tym przypadku satelitarna mapa również okazała się nieoceniona i pozwoliła na szybkie rozwiązanie wszelkich wątpliwości. Kierowca przyznał się do kilkukrotnego użycia magnesu, a następnie przekazał go inspektorom.

Inspektorzy ukarali kierowców mandatami w kwocie po 2000 złotych. Odpowiedzialność finansową za popełnione naruszenia poniosą również turecki i bułgarski przewoźnik. Wobec nich toczą się postępowania administracyjne, zagrożone karą w wysokości po 5000 zł.

Fałszowanie zapisów danych na tachografie jest bardzo poważnym naruszeniem. Przemęczony kierowca wielotonowej ciężarówki stwarza realne niebezpieczeństwo spowodowania wypadku. Dlatego nieodłącznym elementem kontroli drogowej, przeprowadzanej przez inspektorów transportu drogowego, jest analiza czasu pracy kierowcy.
źr. GITD

 

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×