20 lutego 2019

Transport i Spedycja » Bezpieczeństwo TSL

Akcja „Bezpieczny autokar” w wakacje

Akcja „Bezpieczny autokar” w wakacje

Stan techniczny pojazdów, czas pracy i trzeźwość kierowcy bezwzględnie sprawdzają w trakcie każdej kontroli autokaru inspektorzy ITD. W całym kraju prowadzone są wzmożone kontrole.


W ubiegłym roku – w okresie wakacyjnym – inspektorzy przeprowadzili ponad 2 tys. kontroli. Jak działania są prowadzone w te wakacje i jak istotne są dla zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów, mówił w trakcie briefingu Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.


Kontrole prowadzone są zarówno w wyznaczonych stałych punktach, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych. Po zgłoszeniach od opiekunów i organizatorów wycieczek, inspektorzy prowadzą także działania w miejscach, z których planowany jest odjazd autokarów. ITD sprawdza przede wszystkim stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość i czas pracy kierowców. Inspektorzy podkreślają, że kontrole będą bardzo szczegółowe, a w trasę nie wyjadą autokary, które mogą stanowić zagrożenie.


Mimo że z roku na rok poprawia się stan techniczny autokarów, to są jeszcze drastyczne przypadki, które inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego eliminują podczas codziennych działań kontrolnych – zauważył Alvin Gajadhur.


Główny Inspektor Transportu Drogowego podał kilka przypadków fatalnych naruszeń, wykrytych przez ITD tylko podczas czerwcowych kontroli autobusów wyjeżdżających na „zielone szkoły". Niektóre były w złym stanie technicznym, miały niesprawne układy hamulcowe, siedzenia bez pasów bezpieczeństwa. Inspektorzy zakazywali także jazdy ze względu na przemęczenie kierowców. Zdarzały się też przypadki przepełnionych pojazdów.


- Warto zwrócić również uwagę na podstawowe zasady obowiązujące przy okazji dłuższych, kilkunastogodzinnych przejazdów – mówił podczas briefingu inaugurującego wakacyjny „Bezpieczny autokar" Alvin Gajadhur. Podkreślił, że: - W takich przypadkach w autokarze musi być dwóch kierowców. Ważne, żeby przestrzegany były normy czasu pracy. Kierowca, który jest przemęczony może być równie niebezpieczny jak kierowca będący pod wpływem alkoholu – zaznaczył Główny Inspektor Transportu Drogowego.


Jak zgłosić autokar do kontroli?

Każdy zainteresowany może zgłosić autobus do kontroli. Wystarczy skontaktować się  telefonicznie lub drogą elektroniczną (e-mail) z właściwym terytorialnie Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego. Numery telefonów WITD oraz lista stałych punktów kontrolnych dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego: www.gitd.gov.pl/kontakt/witd. Pamiętajmy, aby zgłoszenie wykonać kilka dni przed wyjazdem, tak aby inspektorzy mogli właściwie zaplanować działania.


Inspektorzy kontrolują coraz więcej autokarów

Rodzice i opiekunowie dzieci, które wyjeżdżają na wakacyjny wypoczynek coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie daje akcja „Bezpieczny autokar" i zgłaszają pojazdy do kontroli. Dzięki działaniom inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego rodzic ma pewność, że jego dziecko wyjeżdża na wakacje sprawnym autokarem z wypoczętym kierowcą.


Tylko w trakcie ubiegłorocznych wakacji inspektorzy przeprowadzili ponad 2 tys. kontroli – o niemal pół tysiąca więcej niż w wakacje w 2016 r. Niestety nie wszystkie pojazdy były bezpiecznymi autokarami. Inspektorzy nałożyli ponad 600 mandatów, zatrzymali 105 dowodów rejestracyjnych. W 26 przypadkach konieczny był zakaz dalszej jazdy.


„Bezpieczny autokar" to flagowa kampania prowadzona przez Inspekcję Transportu Drogowego od 2003 r. Od początku priorytetem jest poprawa bezpieczeństwa. W okresie wzmożonych wyjazdów, czyli w czasie ferii i wakacji, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego prowadzą w ramach akcji kontrole autokarów.

jagr./GITD
Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×