19 grudnia 2018

Transport i Spedycja » Bezpieczeństwo TSL

Oszukiwanie tachografu i układu oczyszczania spalin słono kosztuje

Oszukiwanie tachografu i układu oczyszczania spalin słono kosztujePrzekonał się o tym bułgarski kierowca oraz przewoźnik, którego ciężarówkę skontrolował patrol podkarpackiej Inspekcji Transportu Drogowego.

We wtorek (2 października) inspektorzy z Rzeszowa kontrolowali pojazdy przejeżdżające odcinkiem drogi ekspresowej S19 koło MOP-u Stobierna. W jednej z zatrzymanych ciężarówek odkryli niedozwolony emulator AdBlue. Dodatkowo wyszło na jaw, że kierowca fałszował swój rzeczywisty czas pracy.


Inspektorzy już po wstępnej analizie cyfrowych danych, zarejestrowanych zarówno na karcie kierowcy, jak i w tachografie nabrali podejrzeń, iż szofer ingeruje w prawidłową pracę urządzenia zapisującego aktywności kierowcy. Początkowo obywatel Bułgarii zaprzeczał temu. Zmienił jednak zdanie i okazał magnes, którym fałszował rzeczywiste wskazania tachografu.

Dla bułgarskiego kierowcy nie był to koniec kłopotów. Inspektorzy znaleźli jeszcze w pojeździe tak zwany emulator AdBlue. Używanie tego urządzenia powodowało wyłączenie system SCR, co skutkowało wysyłaniem do atmosfery nie do końca oczyszczonych spalin.
X Polecamy artykuł:
PEKAES świętuje 60. urodziny


Kontrola zakończyła się konfiskatą niedozwolonych urządzeń w celach dowodowych. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia wysokiej kary pieniężnej. Z konsekwencjami finansowymi musi również liczyć się osoba zarządzająca transportem w przedsiębiorstwie.

źr. GITD

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×