15 października 2019

Transport i Spedycja » Bezpieczeństwo TSL

Autokary na Mazowszu „pod lupą” ITD

Autokary na Mazowszu „pod lupą” ITD
Uczniowie z kolejnych czterech województw od dziś zaczynają ferie, a to oznacza, że rozpoczynają się wzmożone kontrole autokarów prowadzone przez Inspekcję Transportu Drogowego.

Na Mazowszu ruszyła akcja „Bezpieczny autokar – ferie 2019". Inspektorzy dbając o bezpieczeństwo najmłodszych podróżnych sprawdzają stan techniczny pojazdów, trzeźwość i czas pracy kierowców.

Specjalny punkt kontrolny przy Hali Torwar
Od wczesnych godzin rannych działa specjalnie utworzony punkt kontrolny w pobliżu Hali Torwar w Warszawie. Dziś tylko do godziny 8 inspektorzy skontrolowali już 7 autokarów. Sprawdzają każdy autokar, którym dzieci wyjeżdżają na zimowy wypoczynek.

- Zwracamy szczególną uwagę na trzeźwość i czas pracy kierowcy. Przemęczony kierowca jest równie niebezpieczny jak ten, który prowadzi auto pod wpływem alkoholu. W trakcie kontroli stanu technicznego pojazdu weryfikowany jest m.in. stan układów hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie. To elementy bezpośrednio wpływające na bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu – mówi Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Wzmożone kontrole nie tylko na Mazowszu
Zimowe ferie rozpoczynają się również województwach: dolnośląskim, opolskim i zachodnio-pomorskim. Jako ostatni w tym roku odpoczywać będą uczniowie z woj. pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, lubelskiego i podkarpackiego, gdzie rozpoczną się 11 lutego. Akcja ITD będzie prowadzona do końca ferii, czyli do 24 lutego.

Kontrole autokarów prowadzone są zarówno w wytypowanych punktach, na głównych szlakach komunikacyjnych, ale również w miarę możliwości w miejscu odjazdu autokarów. Każdy zainteresowany może zgłosić potrzebę sprawdzenia stanu autokaru przed wyjazdem. Należy o tym z wyprzedzeniem poinformować właściwy miejscowo wojewódzki inspektorat transportu drogowego. Kontakty do WITD dostępne są pod linkiem: http://www.gitd.gov.pl/kontakt/witd.

Nie wszystkie autokary były bezpieczne

Akcja „Bezpieczny autokar' prowadzona jest od dwóch tygodni. Jako pierwsi ferie rozpoczęli uczniowie pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i małopolskiego.

- Inspektorzy w ciągu dwóch tygodni skontrolowali 304 autokary. Nie wszystkie pojechały dalej. W wyniku przeprowadzonych kontroli nałożono 75 mandatów karnych (24,7%), zatrzymano 16 dowodów rejestracyjnych (5,3%) w tym w 5 przypadkach (1,6%) ze względu na zły stan techniczny autokarów wydano zakazy jazdy – informuje o dotychczasowych efektach akcji Alvin Gajadhur.

Przykładowo, na terenie Małopolski skontrolowano autokar, który miał przewieźć 30 dzieci z Krakowa do Tokarni. Zły stan techniczny pojazdu było widać gołym okiem – autokar był mocno pochylony w prawą stronę. W trakcie kontroli stwierdzono awarię zawieszenia. Został wycofany z ruchu. Dzieci na wycieczkę pojechały innym, sprawnym autokarem. Kilka dni wcześniej inspektorzy z małopolski wydali  także zakaz dalszej jazdy dla autokaru, którym podróżowało 55 dzieci na trasie Rzeszów – Kraków. Autobus miał także poważne wady techniczne. Te przykłady potwierdzają, że prowadzenie intensywnych działań kontrolnych jest niezbędne aby ograniczyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

W ubiegłym roku w trakcie ferii zimowych inspektorzy skontrolowali 1300 pojazdów – zatrzymano 53 dowody rejestracyjne (4,1%) w tym w 21 przypadkach (1,6%) ze względu na fatalny i zagrażający bezpieczeństwu pasażerów stan techniczny autokarów konieczne było również wydanie zakazów jazdy. Inspektorzy zakończyli także czynności nałożeniem 296 mandatów karnych (22,8%). Wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi.

źr. GITD

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×