6 grudnia 2019

Transport i Spedycja » Bezpieczeństwo TSL

Wspólne patrole polsko – litewskie na pograniczu

Wspólne patrole polsko – litewskie na pograniczu
Policyjne patrole polsko-litewskie od dziś strzegą przygranicznych dróg. Pomimo, że do strefy Schengen Polska wejdzie w przyszłym tygodniu, policjanci już wspólnie dbają o bezpieczeństwo.
Punktualnie o godzinie 8:00 w strefach przygranicznych obu krajów do służby wyjechały międzynarodowe patrole.
Dwa radiowozy, czterech policjantów - polskich i litewskich. Taki sam skład patroluje drogi po drugiej stronie granicy. Mundurowi kontrolują pojazdy, sprawdzają dokumenty, trzeźwość kierowców, przewożone ładunki. Z obecności międzynarodowego patrolu korzystają kierowcy chcący zapytać o drogę lub przepisy obowiązujące w sąsiednim państwie.
"Przez wiele miesięcy policjanci polscy i litewscy przygotowywali się do wejścia w strefę Schengen. Wspólnie poznawali specyfikę swojej służby, wymieniali się doświadczeniami i ćwiczyli. Od dziś teorię zastąpiła praktyka" – powiedział inspektor Roman Popow, komendant wojewódzki policji w Białymstoku.
W razie zaistniałej potrzeby policjanci wykorzystają umiejętności nabyte podczas ostatnich ćwiczeń transgranicznych.
Dwa miesiące temu mundurowi ćwiczyli pościg za przestępcami, którzy napadli na konwój bankowy w Polsce. Pomimo, że sprawcy przemknęli przez granicę w Budzisku, polscy funkcjonariusze, za zgodą Policji litewskiej, kontynuowali pościg do jednej z miejscowości. Tam policjanci obu państw wspólnie zatrzymali uciekinierów.
 
Każdy z kontrolowanych pojazdów oraz każda legitymowana osoba jest szybko sprawdzana w specjalnych terminalach zainstalowanych w radiowozach. Dane zostają wprowadzone do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). Policjanci weryfikują czy kontrolowana osoba nie jest poszukiwana na terenie krajów strefy Schengen oraz czy pojazd nie został skradziony w Europie. Przygotowanie podlaskiej Policji zostało pozytywnie ocenione pod kątem wejścia do SIS przez grupę unijnych ekspertów.
Już za kilka dni otwarte będą granice wschodnie Unii Europejskiej, dlatego i Policje obu krajów również są otwarte na współpracę. Jej głównym celem jest bezpieczeństwo mieszkańców Polski, Litwy i całej Unii Europejskiej. (ebi./policja)

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×