21 maja 2018

Transport i Spedycja » Drogowy

Osoby niesłyszące kierowcami ciężarówek?

Osoby niesłyszące kierowcami ciężarówek? To możliwe!
W Polsce żyje około miliona osób mających problemy ze słuchem. Aktualnie mogą się oni ubiegać o prawo jazdy kategorii A i B, jednak nie mogą wykonywać zawodu kierowcy. Bardzo możliwe, że niebawem się to zmieni. Pomysł przyznawania osobom niedosłyszącym uprawnień do prowadzenia pojazdów ciężarowych spotkał się już z przychylnością komisji ds. petycji oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.
Niesłyszący kierowcy są bardziej uważni
Czy osoba, która nie słyszy może być dobrym kierowcą? Okazuje się, że tak – swoimi umiejętnościami często może nawet wyprzedzać kierowców pełnosprawnych. Dzieje się tak, ponieważ niedoskonałość jednego zmysłu powoduje u nich wyostrzenie pozostałych. Dzięki temu niesłyszący kierowcy są dużo bardziej wrażliwi na ruch pojazdu i na to, co dzieje się w jego otoczeniu, a z uwagi na to, że nie słuchają w drodze radia ani nie rozmawiają przez telefon, są bardziej skoncentrowani i uważni, powodując mniej wypadków. Czy to wystarczy, by mogli być kierowcami również zawodowo?


Jak zwiększyć bezpieczeństwo w transporcie?

Zielone światło dla niesłyszących – projekt zmian już w Sejmie
W minioną środę do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy z 2011 roku o kierujących pojazdami. Wśród proponowanych zmian, oprócz możliwości starania się o prawo jazdy kategorii C przez osoby niedosłyszące, znajduje się również finansowanie im przez WORD tłumacza języka migowego podczas egzaminów na prawo jazdy. Projekt, który trafił do biura legislacyjnego Sejmu, spotkał się już z poparciem komisji ds. petycji oraz resortu infrastruktury i budownictwa. W ministerstwie zdrowia trwają również prace nad zakresem oraz trybem przeprowadzania badań lekarskich niesłyszących kandydatów na kierowców.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×