23 lipca 2017

Transport i Spedycja » Drogowy

Osoby niesłyszące kierowcami ciężarówek?

Osoby niesłyszące kierowcami ciężarówek? To możliwe!
W Polsce żyje około miliona osób mających problemy ze słuchem. Aktualnie mogą się oni ubiegać o prawo jazdy kategorii A i B, jednak nie mogą wykonywać zawodu kierowcy. Bardzo możliwe, że niebawem się to zmieni. Pomysł przyznawania osobom niedosłyszącym uprawnień do prowadzenia pojazdów ciężarowych spotkał się już z przychylnością komisji ds. petycji oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.
Niesłyszący kierowcy są bardziej uważni
Czy osoba, która nie słyszy może być dobrym kierowcą? Okazuje się, że tak – swoimi umiejętnościami często może nawet wyprzedzać kierowców pełnosprawnych. Dzieje się tak, ponieważ niedoskonałość jednego zmysłu powoduje u nich wyostrzenie pozostałych. Dzięki temu niesłyszący kierowcy są dużo bardziej wrażliwi na ruch pojazdu i na to, co dzieje się w jego otoczeniu, a z uwagi na to, że nie słuchają w drodze radia ani nie rozmawiają przez telefon, są bardziej skoncentrowani i uważni, powodując mniej wypadków. Czy to wystarczy, by mogli być kierowcami również zawodowo?


Jak zwiększyć bezpieczeństwo w transporcie?

Zielone światło dla niesłyszących – projekt zmian już w Sejmie
W minioną środę do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy z 2011 roku o kierujących pojazdami. Wśród proponowanych zmian, oprócz możliwości starania się o prawo jazdy kategorii C przez osoby niedosłyszące, znajduje się również finansowanie im przez WORD tłumacza języka migowego podczas egzaminów na prawo jazdy. Projekt, który trafił do biura legislacyjnego Sejmu, spotkał się już z poparciem komisji ds. petycji oraz resortu infrastruktury i budownictwa. W ministerstwie zdrowia trwają również prace nad zakresem oraz trybem przeprowadzania badań lekarskich niesłyszących kandydatów na kierowców.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×