28 marca 2020

Transport i Spedycja » Drogowy

Alarmujące dane o zdrowiu kierowców ciężarówek

Alarmujące dane o zdrowiu kierowców ciężarówek
Nadwaga to ich główny problem
Statystyki pokazujące stan zdrowia grupy kierowców zawodowych są niepokojące. Według danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, ponad 80% spośród nich uskarża się na schorzenia pleców i kręgosłupa, a 40% cierpi na choroby serca. Alarmujące dane przynosi także najnowszy „Raport o stanie zdrowia kierowców zawodowych” przygotowany na zlecenie Fundacji Truckers Life przez Koło Naukowe Dietetyków z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Z raportu wynika, że 60% przebadanych przez Fundację kierowców pojazdów ciężarowych ma nadwagę lub otyłość I stopnia, a to bezpośrednio przekłada się na zachowanie kierowcy na drodze i bezpieczeństwo jazdy.

Osoby niesłyszące kierowcami ciężarówek?

Otyłość - problem społeczny
Problem otyłości to obecnie zjawisko o skali światowej. Dotyczy blisko 60% mężczyzn i 50% kobiet między 20 a 74 rokiem życia. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie co drugi Polak cierpi na nadwagę lub otyłość. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest głównie dodatni bilans energetyczny. Co to znaczy? Nasze pożywienie jest po prostu zbyt energetyczne w stosunku do ograniczonej aktywności fizycznej.
Jedną z grup szczególnie narażonych na niską aktywność fizyczną i jednocześnie niewłaściwie zbilansowaną dietę są kierowcy. Według badań naukowych, kierowcy ciężarówek zużywają około 720 kcal na 8 godzin. To oznacza „bardzo lekkie natężenie wysiłku fizycznego”. Dla porównania np. górnicy, podczas pracy zużywają 3120 kcal na 8 godzin pracy, czyli ponad cztery razy więcej niż kierowcy.
Na zdrowie pracowników branży transportowej rzutuje także to, w jaki sposób wypoczywają. Niestety i na tym polu sytuacja jest zła. Aż 64% ankietowanych pytanych o formy wypoczynku poza pracą, preferuje odpoczynek bierny, np. oglądanie telewizji czy korzystanie ze smartfona lub tabletu. Tylko co piąty respondent z tej grupy czas wolny spędza aktywnie.
Jak duża jest skala problemu pokazują dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w której pod koniec 2011 r. zarejestrowanych było 2,22 mln zawodowych praw jazdy w kategoriach C, C+E, C1, C1+E (czyli pozwalających na prowadzenie pojazdów ciężarowych i ciągników siodłowych z naczepami). Dlatego zagrożenie nadwagą bądź otyłością i ich skutkami potencjalnie dotyczy dużej grupy zawodowej.

Złe wyniki u mężczyzn. Powinni brać przykład z kobiet
Nic też dziwnego, że zawodem, w którym coraz częściej pojawiają się problemy zdrowotne wynikające z niewłaściwego żywienia oraz zbyt małej aktywności fizycznej są kierowcy ciężarówek.
Niestety potwierdza to „Raport o stanie zdrowia kierowców zawodowych” przygotowany na zlecenie Fundacji Truckers Life. Jego wyniki pokazują, że 43% badanych kierowców mężczyzn, charakteryzował wskaźnik BMI (Body Mass Index - ukazuje relację między masą ciała a wzrostem, pozwala na ocenę zagrożenia chorobami związanymi z niedowagą, nadwagą i otyłością) świadczący według kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia o nadwadze. Z kolei otyłość I stopnia wykazano u 17%, a II stopnia - u 7% kierowców. Prawidłowe wartości BMI miało tylko 33% badanych mężczyzn.
Na tym tle kobiety kierowcy wypadły zdecydowanie lepiej. Większość, bo aż 77%, miała prawidłowy wskaźnik BMI. Otyłość I stopnia odnotowano u 15% kobiet, a u 8% - niedowagę.
Na tym nie koniec złych wieści o kondycji zdrowotnej mężczyzn za kierownicą. Według raportu Fundacji Truckers Life, wiek metaboliczny badanych kierowców, szczególnie z młodszego przedziału wiekowego (<20 lat) był wyższy, niż ich wiek metrykalny (wiek metaboliczny wskazuje, w jakim rzeczywistym wieku jest dany organizm i w jakiej jest kondycji). To sugeruje wyższe aniżeli referencyjne wartości tłuszczu w ciele badanych mężczyzn oraz niższą niż przewidują zalecenia aktywność fizyczną.
W grupie kierowców kobiet, wyniki są za to dobre - średni wiek metaboliczny (28 lat) był niższy niż ich wiek biologiczny (35 lat).
Kolejnym niepokojącym sygnałem płynącym z „Raportu o stanie zdrowia kierowców zawodowych” jest kwestia zbyt wysokiego wskaźnika otłuszczenia trzewnego. U 9% kierowców mężczyzn wykazano wyższy niż zalecany wskaźnik otłuszczenia trzewnego, co sugeruje zwiększone ryzyko chorób cywilizacyjnych w tej grupie.
Pewnym pocieszeniem może być fakt, że kierowcy zdają sobie sprawę z tego, że ich kondycja zdrowotna nie jest najlepsza. 62% badanych źle ocenia swój stan zdrowia lub wskazuje, że wymaga on poprawy. 53% ankietowanych przyznało też, że w trasie nie wykonuje ćwiczeń fizycznych.
Te niezbyt dobre dane mogą jednak ulec zmianie, jeśli pracownikom branży transportowej stworzy się odpowiednie warunki do aktywnego spędzania czasu na postojach oraz jeśli zadba się o ich edukację dotyczącą zdrowego żywienia.
(Pełny „Raportu o stanie zdrowia kierowców zawodowych” zostanie opublikowany po 20.04.2017 r).

Możesz pomóc zadbać o zdrowie kierowców
Jedną z pierwszych organizacji, która przyszła na pomoc kierowcom jest Fundacja Truckers Life. Organizacja stara się zachęcać kierowców pojazdów ciężarowych do zdrowego i aktywnego trybu życia. Buduje np. siłownie zewnętrzne na parkingach, gdzie kierowcy mogą zażyć ruchu podczas postoju w trasie. Promuje także zdrowe nawyki żywieniowe i zachęca do aktywności sportowej za sprawą poradników i filmów instruktażowych dostępnych w internecie.
Fundacja pojawia się także regularnie na branżowych imprezach takich jak targi albo eventy środowiskowe jak np. Master Truck Show. W specjalnych Strefach Aktywności podczas imprez kierowcy mogą zobaczyć i wypróbować urządzenia z parkingowych siłowni. Chętnych nie brakuje, zwłaszcza jeśli zachęca do tego Iwona "Trucking Girl" Blecharczyk, najsłynniejsza w Polsce kobieta za kierownicą ciężarówki.
Na tym nie koniec, bo podczas ostatniego Master Truck Show w 2016 roku, w strefie Fundacji kierowcy mogli poddać się bezpłatnym badaniom.
Wszystko to Fundacja robi wyłącznie dzięki wsparciu firm i osób prywatnych (nie otrzymuje żadnej pomocy rządowej). Dlatego tak ważne jest wsparcie w postaci 1% podatku (termin złożenia PIT-a za rok 2016 upływa 30 kwietnia).
Do tej pory Fundacja uruchomiła 70 siłowni dla kierowców w całej Polsce i jedną w Niemczech. Przebadała także ponad pół tysiąca kierowców w swoich specjalnych Strefach Zdrowia i rozdała ponad 10 tys. ulotek i poradników o tym, jak ćwiczyć w trasie.
źr. Fundacja Truckers Life

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×