18 sierpnia 2017

Transport i Spedycja » Drogowy

5 najbardziej niebezpiecznych nawyków kierowców

5 najbardziej niebezpiecznych nawyków kierowców ... sprawdź czy też je masz
Popełnić błąd za kierownicą – zdarza się najlepszym. Gorzej, jeśli kierowca popełnia ten sam błąd notorycznie, przez co z czasem staje się on jego nawykiem. Nawykiem, który może skutkować nie tylko mandatem, ale również poważnym wypadkiem. Oto lista 5 złych nawyków, których należy się wystrzegać:

1. Trzymanie kierownicy jedną ręką
Wśród kierowców wielu jest „jednorękich bandytów”, którzy prowadzą samochód jedną ręką. Co więcej, wielu jest takich, o zgrozo, którzy proszą o przytrzymanie kierownicy pasażera, zajmując się w tym czasie czymś innym. Tego rodzaju zachowania sprawiają, że szanse na ominięcie  niespodziewanej przeszkody na drodze maleją o ok.30-40%, grożąc brzemienną w konsekwencje stłuczką!


Za szybcy, za wściekli

2. Kolana na kierownicy

Podobną sytuacją jak ta, opisana wyżej, jest prowadzenie auta… kolanami. Aż 90% kierowców przyznaje, że zdarza im się trzymać kierownicę kolanami, używając w tym czasie rąk do napisania SMS-a, jedzenia lub innych niezwiązanych z jazdą czynności.

3. Rozmowa przez telefon w czasie jazdy
Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy to sytuacja nagminna – do tego zachowania przyznaje się ok. 70% kierowców. Oprócz trzymania kierownicy jedną ręką, często wiąże się to ze znacznie obniżoną koncentracją i szybkością reakcji. Badania wykazują, że kierowca rozmawiający przez telefon reaguje za kierownicą tak jak osoba z promilem alkoholu we krwi!

4. Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa

Zarówno kierowcy, jak i pasażerowie nie pałają specjalną sympatią do pasów bezpieczeństwa. Pytani o powody, często wskazują na niewygodę. Rezygnacja z zabezpieczenia na rzecz wygody, często jest katastrofalna w skutkach. Blisko 50% śmiertelnych ofiar wypadków mogłoby nadal żyć, gdyby miały zapięte pasy.

5. Lekceważenie krótkich tras

Kierowcy bagatelizują krótsze trasy, zapominając o tym, że wypadek może im się przydarzyć nawet tuż za bramą domu. Krótkie dystanse nie powinny zatem zwalniać z wytężonej czujności i ostrożności za kierownicą.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×