18 sierpnia 2017

Transport i Spedycja » Drogowy

O co chodzi z Pakietem Mobilności?

O co chodzi z Pakietem Mobilności?Komisja Europejska pracuje nad Pakietem Mobilności. Czego będą dotyczyć opracowywane w nim przepisy i jakie wprowadzą zmiany w polskim transporcie? Skąd pomysł o wprowadzeniu Pakietu Mobilności?
Komisja Europejska zajęła się pracą nad nowymi przepisami w związku z licznymi protestami, jakie wywołało wprowadzenie przepisów o minimalnych płacach w Niemczech, Francji oraz kilku innych państwach europejskich. Zgodnie z nimi każdy kierowca, świadczący pracę na terenie tych krajów jest wynagradzany zgodnie z obowiązującymi tam, dużo wyższymi, stawkami. Ponadto we Francji wiąże się to z koniecznością tłumaczenia wielu dokumentów na język francuski, stanowiąc dodatkowe utrudnienie dla przewoźników.
Aby złagodzić sytuację, KE podjęła próbę znalezienia kompromisu między protekcjonistycznymi dążeniami jednej strony konfliktu, a pragnieniem utrzymania swobodnego przepływu towarów drugiej strony – w tym Polski.

Co przyniesie Pakiet Mobilności?
Projekt Pakietu Mobilności ma odnosić się do kilku kluczowych kwestii spornych, takich jak odpoczynek kierowcy, letter-boxy czy kabotaż. Jedną z ważniejszych spraw jest również kwestia limitu czasu pobytu kierowcy na delegacji podczas przewozu towarów. Obecnie, trasa do Niemiec, Francji czy Włoch wiąże się z koniecznością zgłoszenia obecności kierowcy na terenie danego kraju oraz stosowanie się do jego przepisów przez cały czas, nawet, jeśli są sprzeczne z rodzimymi regulacjami.
 Żeby złagodzić ten zapis, Komisja Europejska chce zaproponować liczbę dni, w czasie których kierowca realizujący transport międzynarodowy, nie musiałby podlegać zasadom odwiedzanego kraju. Polska strona postuluje, by limit dni wynosił 15, jednak z nieoficjalnych doniesień wynika, że w najlepszym razie będzie ich 9. Jak będzie naprawdę? Wszystkie zapisy projektu Pakietu Mobilności poznamy 31 maja.

Hubert Szawaryński
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×