19 czerwca 2018

Transport i Spedycja » Drogowy

O co chodzi z Pakietem Mobilności?

O co chodzi z Pakietem Mobilności?Komisja Europejska pracuje nad Pakietem Mobilności. Czego będą dotyczyć opracowywane w nim przepisy i jakie wprowadzą zmiany w polskim transporcie? Skąd pomysł o wprowadzeniu Pakietu Mobilności?
Komisja Europejska zajęła się pracą nad nowymi przepisami w związku z licznymi protestami, jakie wywołało wprowadzenie przepisów o minimalnych płacach w Niemczech, Francji oraz kilku innych państwach europejskich. Zgodnie z nimi każdy kierowca, świadczący pracę na terenie tych krajów jest wynagradzany zgodnie z obowiązującymi tam, dużo wyższymi, stawkami. Ponadto we Francji wiąże się to z koniecznością tłumaczenia wielu dokumentów na język francuski, stanowiąc dodatkowe utrudnienie dla przewoźników.
Aby złagodzić sytuację, KE podjęła próbę znalezienia kompromisu między protekcjonistycznymi dążeniami jednej strony konfliktu, a pragnieniem utrzymania swobodnego przepływu towarów drugiej strony – w tym Polski.

Co przyniesie Pakiet Mobilności?
Projekt Pakietu Mobilności ma odnosić się do kilku kluczowych kwestii spornych, takich jak odpoczynek kierowcy, letter-boxy czy kabotaż. Jedną z ważniejszych spraw jest również kwestia limitu czasu pobytu kierowcy na delegacji podczas przewozu towarów. Obecnie, trasa do Niemiec, Francji czy Włoch wiąże się z koniecznością zgłoszenia obecności kierowcy na terenie danego kraju oraz stosowanie się do jego przepisów przez cały czas, nawet, jeśli są sprzeczne z rodzimymi regulacjami.
 Żeby złagodzić ten zapis, Komisja Europejska chce zaproponować liczbę dni, w czasie których kierowca realizujący transport międzynarodowy, nie musiałby podlegać zasadom odwiedzanego kraju. Polska strona postuluje, by limit dni wynosił 15, jednak z nieoficjalnych doniesień wynika, że w najlepszym razie będzie ich 9. Jak będzie naprawdę? Wszystkie zapisy projektu Pakietu Mobilności poznamy 31 maja.

Hubert Szawaryński
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×