15 listopada 2018

Transport i Spedycja » Drogowy

Zmiany w transporcie drogowym: Kierowca wykonujący pracę już nie będzie w podróży służbowej

Zmiany w transporcie drogowym: Kierowca wykonujący pracę już nie będzie w podróży służbowej

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców, w myśl którego uchylony zostanie przepis o należnościach na pokrycie kosztów kierowcy w podróży służbowej. Oznacza to, że będzie traktowany przez ZUS czy Urząd Skarbowy jako pracownik delegowany. Może spowodować to wzrosty koszty pracy z tytułu wypłacania diet i ryczałtów za nocleg.

Propozycja Ministerstwa opiera się na tym, aby stosować przepisy dotyczące delegowania pracowników do świadczenia usług w przypadku kierowców stosujących przewozy drogowe. Wtedy opodatkowaniu i oskładkowaniu podlegałaby część odpowiadająca średniemu wynagrodzeniu. Takie rozwiązanie może być bardziej korzystniejsze w przypadku francuskich czy niemieckich ustaw dotyczących płacy minimalnej.

Decyzję Ministerstwa skomentował związek pracodawców Transport i Logistyka Polska:

Konsekwencją przyjęcia takiego modelu wynagradzania kierowców będzie wzrost kosztów pracy po stronie pracodawców, ale też wzrosną obciążenia podatkowe po stronie pracowników. Jest to wyjściowa propozycja, którą będziemy mogli ocenić po dokładnych wyliczeniach i przeanalizowaniu wpływu nowych przepisów na branżę, zarówno na kierowców, jak i na finanse pracodawców - mówi Maciej Wroński, prezes organizacji Transport i Logistyka Polska.

Czas na wejście w życie zmian musi być dużo dłuższy. Przewoźnicy powinni mieć szansę wywiązać się z obowiązujących kontraktów, bo nie wiadomo, czy przy takich samych stawkach frachtów będą w stanie ponieść zwiększone koszty, jak też mieć czas na renegocjację kontraktów długoterminowych - podkreśla Maciej Wroński

BWPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×