19 października 2018

Transport i Spedycja » Drogowy

Resort przeciwko podwyżkom na A2

Resort przeciwko podwyżkom na A2

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa  w komunikacie wyraziło sprzeciw wobec wzrostu cen za wjazd na autostradę A2 na odcinku Konin - Nowy Tomyśl. Podwyżka wniesiona przez Autostradę Wielkopolską S.A została negatywnie zaopiniowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Obecnie przejazd na prawie 160 kilometrowym odcinku autostrady kosztuje 60 złotych. Rok temu ta cena wynosiła 3 złotych mniej. Dla porównania przejazd odcinkiem A1 z Gdańska do Torunia kosztuje 30 zł, a odcinkiem A4 Katowice-Kraków wynosi 20 zł. Oba odcinki są zarządzane przez GDDKiA.

Poniżej komunikat prasowy spółki Autostrady Wielkopolskiej:

Podwyżka jest odzwierciedleniem realnych kosztów utrzymania autostrady, niezbędnych inwestycji oraz kosztów obsługi kredytów. Stawki za przejazd ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu. Całkowite ryzyko związane z ruchem i przychodami spoczywa na koncesjonariuszu. Do zarządzanej przez nas autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina państwo i podatnicy nie dopłacają ani złotówki, w przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których przejazdy dotowane są w ponad 60 proc. z budżetu państwa. Ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość stawek jest również fakt, że opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. podatku VAT. Naszych opłat nie można zatem porównywać ze stawkami na autostradach publicznych

BWPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×