26 czerwca 2019

Transport i Spedycja » Drogowy

Niemcy: od 1 lipca wszystkie drogi federalne płatne

Niemcy: od 1 lipca wszystkie drogi federalne płatne

Wraz z rozszerzeniem obowiązku uiszczania opłat drogowych od samochodów ciężarowych na wszystkie drogi federalne od 1 lipca 2018 roku szacuje się, że około 140 000 dodatkowych pojazdów mechanicznych z Niemiec i innych krajów oraz zestawów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 7,5 t należących do około 30 000 przedsiębiorstw będzie podlegać opłatom drogowym.


Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw z branży transportowej i logistycznej, lecz również wielu innych branż, które prowadzą przewozy regionalne. Sieć płatnych dróg będzie oprócz tego obejmować w przyszłości około 52 000 km autostrad i dróg federalnych. Dlatego przedsiębiorstwa i zakłady powinny wcześniej sprawdzić, czy ich pojazdy będą podlegać opłatom drogowym od połowy bieżącego roku.


Uiszczanie opłat drogowych za pośrednictwem urządzenia pokładowego


Obowiązuje zasada, że: Jeśli ktoś dużo jeździ, najłatwiej i najbardziej komfortowo jest dla niego uiszczać opłaty drogowe za pośrednictwem urządzenia pokładowego (OBU). Urządzenie pokładowe, nazywane w skrócie OBU, jest na stałe zamontowane w samochodzie ciężarowym.


Podczas każdego uruchamiania pojazdu urządzenie pokładowe włącza się automatycznie i w regularnych odstępach czasu, ale też z pewnym opóźnieniem wysyła dane przejazdów i niezbędne do obliczenia opłaty drogowej dane pojazdu do centrum obliczeniowego Toll Collect. Tam centralnie naliczane są opłaty. Przedsiębiorstwa otrzymują co miesiąc zestawienie opłat drogowych.


Aby zlecić montaż urządzenia pokładowego, przedsiębiorstwo musi się najpierw zarejestrować w Toll Collect. Odbywa się to bardzo szybko za pośrednictwem portalu klienta Toll Collect. Po zalogowaniu się przedsiębiorstwo może samodzielnie rejestrować i wyrejestrowywać pojazdy, zmienić adres lub dane osoby kontaktowej albo wnioskować o nowy sposób płatności. Wszystkie zarejestrowane w Toll Collect przedsiębiorstwa mogą pobierać zestawienia opłat drogowych z portalu klienta i przeglądać jeszcze nierozliczone przejazdy. Dane dostępu do portalu klienta nowi klienci otrzymują bezpośrednio podczas rejestracji online.


Po zarejestrowaniu przedsiębiorstwa i pojazdów partner serwisowy może zamontować urządzenie pokładowe. Partnerzy serwisowi to certyfikowane warsztaty, które można znaleźć na stronie głównej Toll Collect. Urządzenie pokładowe jest udostępniane przedsiębiorstwu bezpłatnie przez Toll Collect. Musi ono jedynie ponieść koszty montażu.


Alternatywa: wykup za pośrednictwem aplikacji

Przedsiębiorstwa, które rzadko korzystają z pojazdów lub zestawów pojazdów podlegających opłatom drogowym, mogą uiszczać opłaty w ręcznym systemie wykupu. Oprócz wykupu na terminalu lub na komputerze stacjonarnym możliwy jest także wykup za pośrednictwem aplikacji Toll Collect.

Dzięki temu wykupu można szybko i łatwo dokonać za pomocą mobilnych urządzeń końcowych. Aplikacja jest dostępna dla urządzeń z systemem Android, iOS oraz Windows Phone i można ją bezpłatnie pobrać z odpowiedniego sklepu z aplikacjami. Wykup jest możliwy w języku niemieckim, angielskim, francuskim i polskim.

jagr./Toll CollectPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×