5 grudnia 2019

Transport i Spedycja » Drogowy

Witaminy w ciężarówce, czyli kilka słów o transporcie warzyw i owoców

Witaminy w ciężarówce, czyli kilka słów o transporcie warzyw i owoców

Transport produktów świeżych wymaga zapewnienia szczególnych warunków. W przypadku owoców i warzyw należy zwrócić uwagę na właściwą temperaturę, wilgotność i zabezpieczenie produktów przed uszkodzeniem. Są one wyjątkowo delikatne i należą do towarów szybko psujących się. Jak dbać o owoce i warzywa podczas transportu drogowego?


Temperatura dostosowania do rodzaju produktu

Pierwszą kwestią, o którą należy zadbać, jest dostosowanie temperatury panującej w pojeździe, który przewozi określony produkt. Owoce i warzywa powinny być przewożone w warunkach chłodniczych, ponieważ dzięki temu na dłużej można zachować ich świeżość. Niewskazane są zbyt duże zmiany temperatur podczas transportu, ponieważ może to wpływać na zmiany właściwości chemicznych i fizycznych owoców i warzyw.


Przewóz musi więc odbywać się w kontrolowanej temperaturze, dostosowanej dodatkowo konkretnego rodzaju towaru. Przykładowo, produkty takie jak dynia, mango, grejpfruty czy arbuzy przechowuje się w temperaturze 10-12 stopni, podczas gdy sałatę, brokuły, truskawki czy winogrona powinny być przewożone w temperaturze oscylującej w okolicach 0 stopni.


Wilgotność i jej wpływ na świeżość owoców i warzyw

Owocom i warzywom trzeba też zapewnić odpowiedni poziom wilgotności podczas transportu. Zwykle powinno to być ok. 90-95%., a dla zielonych warzyw nawet 100%.  Niższą wilgotność należy zapewnić trwałym warzywom, takim jak czosnek, dynia, cebula, ziemniaki – w ich przypadku jest to 70%. Gdy poziom wilgotności jest zbyt niski, warzywa i owoce mogą szybciej więdnąć, natomiast kiedy jest zbyt wysoki, mogą zacząć ciemnieć, kiełkować, a nawet pleśnieć i gnić.


Światło słoneczne – przyjaciel czy wróg?

Światło słoneczne niestety nie wpływa korzystnie na przewożone owoce i warzywa, ponieważ przyspiesza ich dojrzewanie, mięknięcie, kiełkowanie czy żółknięcie liści. Dlatego aby wydłużyć świeżość produktu, należy zadbać także o kwestię nasłonecznienia.

Procesy dojrzewania przyspiesza także etylen - gaz wydzielany przez świeże owoce i warzywa. Niektóre z nich są na niego bardziej, a inne mniej wrażliwe. Dlatego bardzo ważne jest organizowanie transportu w taki sposób, aby w jednej komorze nie znajdowały się produkty wydzielające duże ilości etylenu oraz te, które są na niego bardzo wrażliwe.


Czas przechowywania, czyli z czym bardziej się spieszyć

Duże znaczenie ma także czas przechowywania owoców i warzyw. Niektóre z nich w odpowiednich warunkach można przechowywać nawet przez kilka miesięcy (cebula, ziemniaki, jabłka), podczas gdy inne błyskawicznie tracą świeżość i trzeba dostarczyć je do odbiorcy w przeciągu kilku dni (pieczarki, truskawki, wiśnie).


Jak przewozić, aby przedłużyć świeżość?

Jak widać, transport warzyw i owoców jest kwestią bardzo wymagającą. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie środki transportu - wyposażone w urządzenia chłodnicze, dzięki którym kierowca może na bieżąco kontrolować wysokość temperatury w chłodni i reagować na jej spadek lub wzrost.


Konieczne jest też zadbanie o odpowiednią wilgotność oraz ochrona produktów przed światłem słonecznym, jak i odpowiedni dobór produktów przewożonych w jednym pojeździe. Warzywa i owoce są też podatne na uszkodzenia mechaniczne, w związku z czym należy zadbać o ich zabezpieczenie m.in. dzięki odpowiednim opakowaniom.


Mimo że transport świeżych owoców i warzyw to duże wyzwanie, to rezultat jest zdecydowanie wart wysiłku. To dzięki pracy i ostrożności producentów, przewoźników i sprzedawców każdego dnia mamy dostęp do świeżych, zdrowych i pachnących owoców. Korzyści dotyczą także kwestii finansowych – Polska, jako jeden z głównych eksporterów m.in. jabłek czy pieczarek, dzięki odpowiedniej technologii i transportowi może rozwijać w tym kierunku swoją gospodarkę.


Hubert Szawaryński HiT Transport

www.hittransport.plPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×