5 grudnia 2019

Transport i Spedycja » Drogowy

Droga S3 coraz bliżej granicy z Czechami

Droga S3 coraz bliżej granicy z Czechami
O kolejne 36 km wydłużyła się droga ekspresowa S3 w województwie dolnośląskim. 15 października 2018 r., w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, udostępniono kierowcom kolejne dwa odcinki tego szlaku pomiędzy Legnicą i Bolkowem.

To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców Dolnego Śląska. W najbliższych dniach podpisana zostanie umowa na projekt i budowę ostatniego brakującego odcinka drogi S3 w tym regionie, od Bolkowa do granicy z Czechami w Lubawce, który ma być gotowy wiosną 2023 r.

Oddany do użytku odcinek umożliwi bezpośrednie połączenie południowej części województwa dolnośląskiego z autostradą A4, a jeszcze w tym roku będzie możliwy przejazd drogą ekspresową pomiędzy Bolkowem a Szczecinem. Cała blisko 500 km droga S3, która jest częścią międzynarodowego szlaku E65 Malmö - Chania, będzie gotowa w 2023 r.

Budowa S3 pomiędzy Legnicą a Bolkowem była podzielona na dwa zadania. Pierwszy odcinek: Legnica Południe - Jawor Wschód o długości 19,7 km, zrealizowało konsorcjum firm Eurovia Polska i Warbud. Drugi fragment do węzła Bolków o długości 16,1 km zrealizowała firma Mota-Engil Central Europe. Wartość kontraktów wyniosła odpowiednio 295 mln zł i 323 mln zł.

W ramach inwestycji na obydwu odcinkach powstała dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Zbudowano też 4 węzły drogowe: Jawor Północ, Jawor Wschód, Jawor Południe oraz Bolków, a także 25 mostów i wiaduktów, urządzenia ochrony środowiska i infrastrukturę towarzyszącą. W trakcie budowy są jeszcze dwa Miejsca Obsługi Podróżnych: Jawor Zachód i Jawor Wschód.

Realizacja drogi ekspresowej S3 pomiędzy Legnicą a granicą państwa w Lubawce jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość całkowita projektu to 3,96 mld zł, z czego dofinansowanie wynosi 1,89 mld zł.

jagr./MIB

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×