21 stycznia 2019

Transport i Spedycja » Kolejowy

Łódzkie metro coraz bliżej: Podpisano umowę na tunel średnicowy

Łódzkie metro coraz bliżej: Podpisano umowę na tunel średnicowy

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury wspólnie z wykonawcami inwestycji podpisali umowę na budowę tunelu, który połączy dworzec Łódź Fabryczna z dworcem Łódź Kaliska i stacją Żabieńcem. Koszt inwestycji wyniesie około 1,6 miliarda złotych brutto.

Powstały tunel o długości 7 kilometrów nie tylko połączy najważniejsze dworce w mieście, ale także będzie posiadał dwa przystanki w centrum miasta, stąd traktowany jest jako “łódzkie metro”. Tunelem będą mogły podróżować zarówno pociągi regionalne, jak i dalekobieżne, które osiągną prędkość nawet do 100 km/h. Łódzka Kolej Aglomeracyjna zapowiedziała już uruchomienie linii wahadłowych ze Zgierza i Pabianic.

Tunel średnicowy ma przedłużyć linię kolejową z Łodzi na zachód. Pod miastem tunel rozdzieli się na dwa kierunki - do stacji Łódź Żabieniec oraz do Łodzi Kaliskiej. - Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna, a przy tym nowoczesna. Dzisiejszy dzień przybliża nas do tego celu - mówił obecny przy podpisaniu inwestycji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Przejęliśmy puste szuflady bez projektów, ale przyspieszyliśmy tempo inwestycji. Modernizujemy nie tylko szlaki kolejowe, ale również dworce. W Łódzkiem do europejskich standardów doprowadzimy 11 dworców. - dodał szef resortu.

Wykonawcami inwestycji będzie konsorcjum firm Energopol Szczecin oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego.


BWPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×