23 lipca 2019

Transport i Spedycja » Kolejowy

PLK PLK sprawdziły koła w prawie 1,5 mln pociągów

PLK PLK sprawdziły koła w prawie 1,5 mln pociągów

PKP Polskie Linie Kolejowe sprawdziły dla bezpieczeństwa koła w prawie 1,5 mln pociągów. Sprawdzenie wykonywane jest automatycznie przez specjalne urządzenia dSAT, dzięki czemu sprawdzanie odbywa się bez zatrzymywania składów - poinformowały w piątek PKP PLK.

Diagnostyka nie wymaga zatrzymywania pociągów, gdyż specjalne czujniki podczerwieni i czujniki światłowodowe zdalnie, "bezkontaktowo" badają temperaturę łożysk i elementów hamulców. Sprawdzana jest siła nacisku pojazdu na szyny.


Tylko w lipcu specjalne urządzenia dSAT sprawdziły koła ponad 200 tys. pociągów. Stan wagonów i lokomotyw monitoruje na bieżąco ponad 213 czujników umieszczonych w torach. Jak informuje zarządca infrastruktury, kontrola zwiększa poziom bezpieczeństwa pasażerów, gdyż przy podejrzeniu usterki, tabor jest natychmiast wyłączany z ruchu.


Ponadto ograniczane są możliwości niszczenia toru przez uszkodzone koła wagonów lub lokomotyw oraz źle załadowane wagony.

Informacje o ewentualnych usterkach są automatycznie przekazywane do dyżurnych ruchu. W przypadku stwierdzenia stanu "ostrzegawczego" informacja trafia do właściciela taboru, który szczegółowo ocenia wagon lub lokomotywę. Stan alarmowy oznacza natychmiastowe zatrzymanie składu np. z uszkodzonym wagonem. Pojazd jest wyłączany i nie powoduje opóźnień innych pociągów.

W 2017 roku urządzenia dSAT sprawdziły blisko 3 miliony pociągów pasażerskich i towarowych.
Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×