18 września 2019

Transport i Spedycja » Kolejowy

Deutsche Bahn ma się dobrze

Deutsche Bahn ma się dobrze

W pierwszym półroczu 2018 r. liczba stałych klientów Deutsche Bahn w segmencie ruchu dalekobieżnego wzrosła o 3,8% rok do roku, osiągając rekordowy poziom 70,9 mln pasażerów korzystających z pociągów dalekobieżnych spółki w okresie od stycznia do czerwca.


- Ludzie są bardziej mobilni niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział dr Richard Lutz, prezes DB, podczas konferencji prasowej poświęconej wynikom spółki w 2018 r. - Dla coraz większej liczby osób kolej staje się kluczem do skutecznej walki ze zmianami klimatycznymi i przejścia na zrównoważony transport.


Lutz oznajmił, że największym priorytetem DB jest promowanie cyfryzacji oraz wprowadzanie nowych usług i możliwości w zakresie mobilności dla klientów spółki. DB włożyła wiele wysiłku w opracowanie rozwiązań w tym zakresie i planuje do końca roku przedstawić aktualną strategię Grupy.


Skorygowane przychody Grupy DB w wysokości 21,5 mld euro były w pierwszym półroczu 2018 r. o 2,3% wyższe niż w analogicznym okresie roku 2017. Wzrost wyliczony w porównywalny sposób (tj. skorygowany o skutki związane z walutami obcymi i o zmiany w grupie spółek skonsolidowanych), wyniósł aż 3,8%. DB oczekuje podobnego zwiększenia przychodów do około 44 mld euro za cały rok 2018.


W pierwszym półroczu 2018 r. spółka DB wypracowała zysk przed potrąceniem odsetek i podatków (EBIT) w wysokości 974 mln euro, co oznacza spadek o 205 mln euro rok do roku, tj. 17,4%. Był on głównie spowodowany dodatkowymi opłatami wynikającymi z niekorzystnych warunków pogodowych, obniżonej wielkości kolejowego transportu towarowego oraz większych inwestycji w podniesienie punktualności. Tylko w roku 2018 DB planuje zwiększyć inwestycje o ponad 100 mln euro w celu poprawy wskaźnika terminowości usług.


Zarząd DB oczekuje, że w całym roku 2018 EBIT będzie na tym samym poziomie co EBIT w roku 2017 (po skorygowaniu danych za rok 2017: 2,15 mld euro).


DB Arriva i DB Schenker, międzynarodowe jednostki biznesowe DB, odnotowały dalszy wzrost.- Nasze oddziały międzynarodowe odgrywają ważną rolę w osiąganiu sukcesów całej Grupy -  powiedział Lutz, DB CEO. W pierwszej połowie roku wszystkie segmenty logistyki DB osiągnęły wzrost. Wolumen lotniczego transportu towarowego wzrósł o 5,9% rok do roku.


Spółka DB Schenker wygenerowaław pierwszym półroczu 2018 r. przychody w wysokości 8,3 mld euro, co oznacza wzrost o 2,8%. DB Arriva odnotowała zwiększenie przychodów o 1,7%, do poziomu 2,7 mld euro.

W pierwszej połowie 2018 r. nastąpił wzrost ilości dalekobieżnych przewozów pasażerskich, który z roku na rok wyniósł 6,0 %, osiągając wynik 20,6 mld pasażerokilometrów.


Kolejowy transport towarowy odnotował natomiast spadek przewozów o 6,7%. Pierwsze sześć miesięcy roku nie było łatwe dla DB Cargo.


W pierwszej połowie 2018 r. znacznie wzrosły nakłady inwestycyjne netto, z 1,5 mld euro do 1,9 mld euro. Wzrost o 0,4 mld euro związany jest z największą do tej pory kampanią inwestycyjną Deutsche Bahn.

Deutsche Bahn zatrudniła również dodatkowych pracowników, rekrutując w pierwszej połowie roku 13 300 osób w Niemczech.


Do końca roku spółka planuje zatrudnić około 19 000 nowych pracowników. Według stanu na koniec czerwca poziom zatrudnienia DB w Niemczech wynosił około 202 500 osób (w porównaniu do 196 500 osób w analogicznym okresie ubiegłego roku) i 329 600 osób na całym świecie (w porównaniu do 319 700 osób w analogicznym okresie ubiegłego roku).


- Sprawy rozwijają się się we właściwym kierunku – powiedział Lutz, DB CEO. - Transport kolejowy staje się coraz bardziej popularny. Zarząd DB jest przekonany, że nadchodzące lata przyniosą doskonałe możliwości dla DB jako przedsiębiorstwa działającego w przyszłościowej branży, będącej jednocześnie najbardziej ekologiczną.


Źródło: Opracowanie własne z udziałem materiałów od DBPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×