17 lutego 2020

Transport i Spedycja » Kolejowy

Pociągi Pendolino zostaną wyposażone w Wi-Fi

Pociągi Pendolino zostaną wyposażone w Wi-Fi
To już pewne. Pociągi Pendolino należące do PKP Intercity zostaną wyposażone w urządzenia do Wi-Fi.  28 sierpnia w Centrum Serwisowym Alstom w Warszawie miało miejsce uroczyste podpisanie umowy pomiędzy PKP Intercity a spółką Alstom Konstal S.A, która odpowiedzialna będzie za instalację systemu bezprzewodowego internetu.

W spotkaniu z mediami, zapowiadającym współpracę z firmą Alstom, udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, spółek grupy PKP S.A. oraz firmy Alstom. Intensywny rozwój polskiego kolejnictwa na przestrzeni ostatnich lat podsumował Minister Infrastruktury:

- Sektor kolejowy diametralnie się zmienia w ostatnich latach. Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna. Dążymy do tego celu dzięki kompleksowym inwestycjom realizowanym zarówno w zakresie infrastruktury kolejowej, jak i taboru. Wszystko po to, aby w perspektywie roku 2023 posiadać w Polsce w pełni zmodernizowaną i nowoczesną kolej. Na ten obraz składa się szereg umów realizowanych rokrocznie przez podmioty Grupy PKP. Jedną z nich jest podpisana właśnie umowa na montaż urządzeń Wi-Fi w 20 składach Pendolino, na podstawie której jeszcze w tym roku na tory wyjadą pierwsze składy EIP z dostępem do bezprzewodowego internetu - mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Pociągi Pendolino wzbogacą liczbę składów wyposażonych już w dostęp do internetu. W tym momencie sieć Wi-Fi dostępna jest w 171 wagonach PKP Intercity oraz 40 składach zespolonych (PesaDart, Flirt3). Przewoźnik planuje, że do końca 2018 r. Wi-Fi będzie dostępne w 200 wagonach konwencjonalnych i liczba ta będzie stale zwiększana.

Za instalację urządzeń Wi-Fi w składach Pendolino (ED250) odpowiedzialna będzie spółka Alstom Konstal S.A. W ramach umowy spółka stworzy projekt instalacji Wi-Fi, jak również zapewni dostawę i konserwację tych urządzeń oraz przeszkolenie personelu PKP Intercity. Podpisany 28 sierpnia kontrakt opiewa na kwotę 31,7 mln zł i oprócz instalacji Wi-Fi obejmuje również jego utrzymanie świadczone przez 5 lat. Harmonogram montażu zakłada realizację połączeń zgodnie z zaplanowanym rozkładem jazdy.

- Prace związane z instalacją urządzeń Wi-Fi będą przebiegały w taki sposób, aby pojazdy ED250 mogły realizować planowe połączenia. Zależy też nam na tym, aby wdrożenie bezprzewodowego internetu przebiegło szybko i sprawnie. Dlatego instalacja na pierwszych dwóch składach będzie pod nasza szczególną uwagą, by uzyskać całkowitą pewność prawidłowego funkcjonowania zastosowanych rozwiązań systemowych - zapowiada Marek Chraniuk, prezes Zarządu PKP Intercity.
Pierwsze pociągi Pendolino wyposażone w Wi-Fi będą dostępne jeszcze w tym roku.

Źródło informacji: PKP Intercity

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×