25 kwietnia 2019

Transport i Spedycja » Kolejowy

Kolejarze czytają „Przedwiośnie”

Kolejarze czytają „Przedwiośnie”
Pracownicy grochowskiej sekcji Kolei Mazowieckich czytają „Przedwiośnie”
Pracownicy Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów wzięli udział w akcji Narodowego Czytania. Inicjatywę promuje film dokumentujący ich udział. Po raz trzeci Koleje Mazowieckie zachęcają do czytania książek włączając się w tę ogólnopolską akcję Prezydenta RP
Akcja Narodowe.

Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jako pierwszy wspólnie w całej Polsce czytany był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2013 roku odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a w 2015 roku „Lalki” Bolesława Prusa.
Rok później lekturą było „Quo vadis”. W 2017 roku czytano „Wesele” S. Wyspiańskiego, a tegoroczną lekturą jest właśnie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

- Książki, jako integralna część kultury, są platformą i bodźcem do poznawania świata, poszerzania horyzontów oraz wymiany poglądów z innymi ludźmi. Narodowe Czytanie to wartościowa inicjatywa, która promuje nie tylko klasykę polskiej literatury ale także czytelnictwo. Tegoroczna lektura to okazja do rozważań o Polsce – o jej kształcie i dziejach historycznych, co jest szczególnie ważne w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Dziękuję wszystkim pracownikom Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów za zaangażowanie w projekt – mówi Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

Koleje Mazowieckie biorą udział w akcji już po raz trzeci. W 2016 roku w ramach akcji stworzyły film, na którym zarząd i pracownicy Sekcji Napraw i Utrzymania Taboru Warszawa Ochota oraz Sekcji Drużyn Konduktorskich, wspólnie czytali „Quo vadis”. W 2017 roku postanowiły włączyć w akcję podróżnych.

We współpracy z aktorami Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku zorganizowały wspólne czytanie „Wesela” na pokładzie pociągu „Mazovia”. W tym roku „Przedwiośnie” przeczytali pracownicy największej w Kolejach Mazowieckich Sekcji Napraw
i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów.

W tym roku finał akcji odbędzie się 8 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury.

Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a dodatkowo Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty „Antologii Niepodległości”.
jagr./KM

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×