17 października 2019

Transport i Spedycja » Kurierzy i poczta

Uwaga: przestępcy podszywają się pod firmy kurierskie

Uwaga: przestępcy podszywają się pod firmy kurierskie
Przegląd cyberzagrożeń
W ciągu ostatnich kilku miesięcy wielu klientów trafiło na celownik oszustów podających się za firmy kurierskie Fedex i DHL. W atakach tego rodzaju haker podszywa się pod jedną z firm kurierskich, aby zainfekować urządzenie końcowe szkodliwym kodem, takim jak ransomware. Napastnicy starają się, żeby nadawca i temat wiadomości wydawały się autentyczne, a tryb wiadomości był pilny – zwiększa to prawdopodobieństwo, że ofiara-pracownik otworzy wiadomość ze złośliwym skryptem.

Branża transportowa szczególnie zagrożona

Wyróżnione zagrożenie
Złośliwe wiadomości skonstruowane tak, aby wyglądały jak autentyczne powiadomienia o dostawie albo potwierdzenia od firmy kurierskiej.
W polu nadawcy wiadomości zwykle widnieje Fedex/DHL. Na przykład: Fedex.com Online Services, Package Fedex, FedEx International Ground, DHL Express, DHL Customer Service©.

Temat wiadomości również wygląda na autentyczny. Oto kilka przykładów: „DELIVERY NOTIFICATION” („powiadomienie o dostawie”), „DHL Package Has Arrived” („przyszła paczka DHL”), „Unable to delivery your item” („nie można dostarczyć zamówienia”), „Problems with item delivery” („problemy z dostarczeniem przesyłki”)
Nadawca zwykle posiada adres e-mail niezwiązany z tymi firmami kurierskimi. Jednakże często odbiorcy nie zwracają uwagi na adres nadawcy i po prostu klikają załącznik. W tym momencie komputer zostaje zainfekowany oprogramowaniem ransomware, które blokuje użytkownikowi dostęp do komputera – odblokowanie jest możliwe po tym jak cybersprzestępcy wpłacony zostanie żądany okup. Najczęściej spotykane załączniki, które zawierają ransomware to skompresowane pliki, takie jak .rar, .zip, .7z i .ace, ale zaobserwowaliśmy też wykorzystywanie przez cyberprzestępców bardziej popularnych formatów plików, takich jak dokumenty PDF lub pakietu Office.
Podobnie jak w przypadku innych zagrożeń dnia zerowego, takich jak ataki z wykorzystaniem życiorysów CV, wydaje się, że hakerzy biorą na cel konkretne organizacje i osoby, kiedy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wiadomość zostanie otwarta, a organizacja zainfekowana. Ataki te są wymierzone we wszystkie branże z naciskiem na te, które wysyłają i odbierają fizyczne towary lub dokumenty. Najczęściej ofiarą padają firmy z takich branż, jak produkcja, handel detaliczny, elektronika i usługi profesjonalne, a najczęstszymi celami w tych organizacjach są osoby zajmujące się dostawami. Hakerzy niekoniecznie biorą na cel dyrektorów tych firm, a w wielu przypadkach wolą atakować pracowników niższego szczebla, którzy często nie znają i nie stosują zalecanych praktyk w dziedzinie bezpieczeństwa IT.
Działania zapobiegawcze
Najlepszym sposobem obrony przed napastnikami podszywającymi się pod firmy kurierskie jest wdrożenie rozwiązania zabezpieczającego, takiego jak Barracuda Essentials for Email Security lub Essentials for Office 365. Zalecamy też przeszkolenie pracowników w zakresie obrony przed technikami phishingu i podszywania się, a także organizowanie bieżących ćwiczeń dla pracowników, którzy zajmują się dostawami. Użytkownicy Office 365 mogą skorzystać z bezpłatnego narzędzia Barracuda Email Threat Scanner, które pozwala przeskanować skrzynki pocztowe Office 365 i ustalić, czy atak już się rozpoczął.
jagr./pr

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×