19 czerwca 2018

Transport i Spedycja » Kurierzy i poczta

FedEx ujawnia informacje o groźnym cyberataku w sieci TNT

FedEx ujawnia informacje o groźnym cyberataku w sieci TNT

Spółka FedEx Corp. złożyła w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd roczne sprawozdanie na formularzu 10-K za rok podatkowy 2017. Do formularza dołączone zostały dodatkowe informacje na temat czerwcowego ataku hakerskiego na światowe systemy informacyjne TNT Express B.V. („TNT”), przejętej w maju 2016 r. międzynarodowej spółki oferującej ekspresowe usługi transportowe, naziemną dostawę małych paczek i usługi przewozowe.

W czerwcu bieżącego roku światowa działalność TNT została w znacznym stopniu zakłócona przez atak hakerski, w ramach którego doszło do rozprzestrzenienia się wirusa komputerowego o nazwie Petya za pośrednictwem ukraińskiego oprogramowania podatkowego. Ukraiński dział TNT stosował oprogramowanie zawierające lukę w zabezpieczeniach, która pozwoliła wirusowi na przeniknięcie do systemów TNT i zaszyfrowanie jego danych. Chociaż zdarzenie wpłynęło na działalność i komunikację w ramach TNT, nie doszło do ujawnienia danych osobom trzecim lub ich utraty.

FedEx natychmiast po ataku uruchomił plany awaryjne mające na celu przywrócenie działania systemów wykonawczych i komunikacyjnych TNT. Klienci muszą liczyć się z powszechnymi opóźnieniami w zakresie świadczenia usług i wystawiania faktur, zaś znaczna część działalności TNT i obsługi klienta realizowana jest w sposób tradycyjny. Plany awaryjne z zastosowaniem sieci FedEx Express i TNT nadal są realizowane, a spółka nie poinformowała o terminie pełnego przywrócenia usług TNT.

FedEx obecnie szacuje skutki finansowe ataku, które najprawdopodobniej są znaczne. Spółka nie posiada ubezpieczenia od ryzyka tego rodzaju, które mogłoby pokryć koszty tego zdarzenia. Do tego dochodzą straty z tytułu utraty przychodów ze względu na mniejszą liczbę przesyłek obsługiwanych przez TNT i narastające koszty związane z realizacją planów awaryjnych i naprawą zainfekowanych systemów.

Poza skutkami finansowymi, atak hakerski może mieć istotny wpływ na przyszłe rozporządzenia i procedury dotyczące ujawniania informacji oraz kontrolę wewnętrzną sprawozdawczości finansowej.


Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×