17 listopada 2018

Transport i Spedycja » Kurierzy i poczta

Poczta Polska zainwestuje w nową sieć logistyczną

Poczta Polska zainwestuje w nową sieć logistyczną

Koncepcja transformacji sieci logistycznej, przestawienie logistyki pocztowej z listowej na paczkową oraz plan powstania centralnego węzła logistycznego do obsługi międzynarodowego handlu elektronicznego to priorytety działań Poczty Polskiej, zaprezentowane 18 października 2017 r. podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Poczta Polska wdraża nową architekturę sieci logistycznej, przystosowaną do zwiększającego się wolumenu paczek, którą planuje zbudować do 2021 roku. Najważniejszym jej elementem będzie zlokalizowany w centralnej Polsce Hub Logistyczny, mający obsługiwać międzynarodowy handel elektroniczny, m.in. w ramach współpracy Poczty z Chinami.

Chcemy, aby Poczta Polska była firmą o zasięgu międzynarodowym, operatorem logistycznym koordynującym handel między Chinami i innymi państwami Azji a Europą. Wizja rozwoju Poczty jest na bieżąco koordynowana z planami rozbudowy infrastruktury kraju. Zależy nam, aby Centralny Port Komunikacyjny i Centralny Hub Logistyczny Poczty Polskiej były dobrze skomunikowane i wspólnie przynosiły zyski  – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Decyzja Poczty Polskiej o przeznaczeniu 1 mld zł na inwestycje w infrastrukturę została podyktowana rosnącą popularnością handlu elektronicznego, a w konsekwencji dynamicznym rozwojem rynku przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych. W 2016 r. PP dostarczyła ponad 65 mln paczek - w ciągu pięciu lat prognozowany jest wzrost ich wolumenu aż do 110 mln sztuk rocznie. Równolegle maleć będzie ilość tradycyjnych listów - z 1,87 mld w ubiegłym roku do 1,5 mld w 2021 r. Zainteresowanie korespondencją listową może spaść jeszcze bardziej w wyniku wdrożenia systemu cyfrowej administracji.

Plan organizacji nowej infrastruktury pocztowej zakłada obniżenie kosztu świadczenia usług, zagwarantowanie realizacji zadań wynikających z roli pocztowego operatora wyznaczonego, konkurencyjność rynkową Poczty Polskiej oraz maksymalne wykorzystanie obecnych zasobów organizacji.


Ważnym aspektem wprowadzanych zmian jest troska o poprawę warunków pracy dla blisko 80 tys. pocztowców. Inwestycje w zakup sorterów, wózków widłowych, skanerów przełożą się na usprawnienie procesów i zmniejszenie ilości pracy fizycznej. Pomimo spadku wolumenu listów i automatyzacji wielu czynności wykonywanych dotąd ręcznie Poczta Polska nie będzie zwalniać, ale zatrudniać, zwłaszcza na stanowiskach listonoszy paczkowych i kurierów.

Rozbudowie elementów infrastruktury towarzyszyć będą inwestycje w rozwiązania informatyczne i flotę pojazdów, w tym testy samochodów elektrycznych. Trwa wdrożenie czterech nowych systemów IT, w tym jednego do optymalizacji procesów logistycznych, rozbudowywane są też aplikacje do cyfrowego zarządzania przesyłkami – Elektroniczny Nadawca i Mobilny Listonosz. Zgodnie z założeniami Strategii Rozwoju powyższe inwestycje mają się przełożyć na wzrost przychodów, podniesienie jakości usług oraz zwiększą płace i zatrudnienie.

jagr./poczta
Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×