20 czerwca 2018

Transport i Spedycja » Wodny

Jeden z największych „wycieczkowców” w Gdyni

Jeden z największych „wycieczkowców” w GdyniZbliża się kolejny sezon turystyczny w gdyńskim porcie. Wraz z jego rozpoczęciem, do Gdyni, jak co roku, zawitają statki wycieczkowe z całego świata. 7 maja w południe do gdyńskich nabrzeży przybędzie pływający pod panamską banderą wycieczkowiec MSC Opera - inaugurując tegoroczny sezon.
W ubiegłym roku statki wycieczkowe cumowały w porcie Gdynia 50 razy, przywożąc na swoich pokładach niemal 82 tysiące gości.
W tym roku liczba zawinięć nieznacznie się zmniejszy – do 45, nie oznacza to jednak znacząco mniejszej liczby pasażerów - chociażby w związku z tym, że większa będzie w tym sezonie średnia pojemność brutto przybywających jednostek. Złoży się na to  m.in. spodziewany w tym roku najdłuższy i jednocześnie największy pod względem GT w historii polskich portów statek pasażerski  - „Norwegian Getaway” armatora Norwegian Cruise Line.
Jego przybycie, planowane na 23 czerwca, będzie niewątpliwą atrakcją.  Pływający pod banderą Bahama statek o długości 325 metrów (GT 145,655) należy do  największych wycieczkowców świata. Ta innowacyjna jednostka, z przepiękną promenadą na świeżym powietrzu i wieloma atrakcjami, wypływa głównie w tygodniowe rejsy z Miami w rejon Wysp Karaibskich. W bogatej ofercie rozrywkowej, kulinarnej, sportowej i rekreacyjnej znaleźć można m.in. teatr, bibliotekę, galerię, niemal 30 restauracji, Aqua Park z 5 zjeżdżalniami oraz zajmujący 3 pokłady kompleks sportowy z pełnowymiarowym boiskiem do koszykówki, stołami do ping-ponga, polem do gry w minigolfa oraz bieżnią.


Na pokładzie Norwegian Getaway znajduje się też ogromny park linowy, ściana wspinaczkowa, klatka linowa ze zjeżdżalnią, a dla najodważniejszych śmiałków - wąskie platformy, wychodzące kilka metrów poza obręb statku, na znacznej wysokości. Na pokładzie znajduje się ponad 2000 kabin i apartamentów zdolnych pomieścić niemal 4000 pasażerów. Dotychczasowy rekord pod względem wielkości należał do cumującego w  Gdyni w 2007 roku Navigator of the Seas (GT 139,570), rekord długości należał do Celebrity Eclipse (317m długości). Port Gdynia jako jedyny w Polsce posiada nabrzeże dedykowane do obsługi statków pasażerskich tej wielkości.
Najczęściej odwiedzającą w tym roku Gdynię jednostką będzie znana już znakomicie z poprzednich sezonów AIDAdiva (11 zawinięć). Poza wspomnianym już Norwegian Getaway będzie również parę innych statków, które odwiedzą Gdynię po raz pierwszy, najciekawszym z nich będzie Wind Surf, który pojawi się w gdyńskim porcie tylko raz, 10 sierpnia. Jego armator – Windstar - nazywa go "największym żaglowcem na świecie". Prawdopodobnie ma rację, jednak Wind Surf powinien być nazywany łodzią hybrydową, ponieważ posiada zarówno żagiel, jak i silnik. Niewielki, w porównaniu z cumującymi przy gdyńskich nabrzeżach „gigantami”, 187-metrowy żaglowiec (GT 14,745), imponuje pięcioma masztami, z których każdy ma 50 metrów wysokości.
Zakończenie tegorocznego sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia nastąpi 6 września, kiedy to odwiedzi Gdynię ostatni z awizowanych statków, pływający pod włoską banderą, Costa Pacifica.
Ciekawostka: średnia długość statków wycieczkowych awizowanych na ten sezon to 256,84 m, a średnie GT to 75,479 !
źr.ZMPG/fot. T. Urbaniak

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×