20 stycznia 2019

Transport i Spedycja » Wodny

Największa stocznia świata jest na minusie

Największa stocznia świata jest na minusie

Południowokoreański koncern stoczniowy Hyundai Heavy Industries zanotował stratę w pierwszym kwartale bieżącego roku przy zmniejszonej liczbie zamówień we wszystkich segmentach.

 

Strata wyniosła 123 mln dolarów w porównaniu do zysku 109 mln dolarów rok temu. Przychody ze sprzedaży spadły aż o 30 proc. Na wynik istotny wpływ miały straty z tytułu zamknięcia stoczni w Gunsan, działalności w zakresie zielonej energii, a także straty z anulowanych kontraktów na statki, które wyniosły aż 9,7 miliarda KRW.

 

 

Na koniec marca portfel zamówień grupy HHI wynosił 2,7 mld dolarów, o wiele mniej od docelowej kwoty 13,2 mld dolarów, którą przewidywała stocznia. Hyundai przypisał tę tendencję faktowi podniesienia cen statków, a nie braku zainteresowania zamawianiem.

 

Stocznia sprzedała 12,5 mln akcji do marca 2018 roku. Zdobyte w ten sposób pieniądze zostały przeznaczone na pokrycie kosztów operacyjnych koncernu. Dodatkowo ta kwota ma pomóc w poprawieniu kondycji finansowej spółki i zapewnić fundusze na inwestycje badawczo-rozwojowe. HHI chce dzięki temu także pozbyć się większości długów.

 

HHI od dłuższego czasu notowała negatywne wyniki finansowe, co zmusiło koncern do podjęcia różnych kroków oszczędnościowych: zwalniania pracowników i zamykania części zakładów.

 

Obecne ruchy HHI zakładają, że w najbliższej przyszłości dojdzie do końca kryzysu w branży stoczniowej.  W swojej prognozie na 2018 rok koncern planuje zdobyć kontrakty na budowę statków warte 14,8 mld dolarów.

 

 Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×