19 września 2019

Transport i Spedycja » Wodny

Polskie jachty znane na zagranicznych rynkach

Polskie jachty znane na zagranicznych rynkach
Dobre perspektywy eksporterów
Chociaż sprzedaż zagraniczna polskich jachtów stanowi jedynie 0,2 proc. polskiego eksportu, to systematycznie rośnie. W opinii KUKE branża może być świetną wizytówką Polski, jako eksportera wysokiej jakości dóbr luksusowych.

Głównymi odbiorcami w tym sektorze są kraje rozwinięte, o wysokim dochodzie narodowym na mieszkańca – jak Norwegia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, czy nawet bardziej egzotyczny rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W 2017 roku sektor ten wyprodukował 22 tysiące jachtów, z czego 17 tys. to łodzie motorowe do 9 metrów. W tym segmencie Polska jest jednym z liderów produkcji na świecie. Zajmujemy drugiej miejsce – zaraz po USA.

– Branża rozwija się bardzo dynamicznie. W Polsce funkcjonuje w niej około 150-170 podmiotów z czego sześć największych zatrudnia zespoły liczące od 500 do 1500 pracowników – powiedział serwisowi eNewsroom Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE – Od 2009 roku coroczny wzrost produkcji w branży jachtowej wynosi ok. 10 proc. Na rynki zagraniczne eksportuje się aż 90 proc. towarów. Dla utrzymania dynamicznego rozwoju branży konieczne będzie odpowiednie zabezpieczenie kontraktów eksportowych – co pozwoli wyeliminować ryzyka finansowe związane z ekspansją zagraniczną. KUKE oferuje ubezpieczenie należności eksportowych na wypadek nieotrzymania płatności od kontrahenta zagranicznego, jak również niewypłacalności danego podmiotu – dodał Ślagórski.

eNewsroom.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×