28 marca 2020

Wiadomości » Wiadomości

Czy powstanie województwo środkowopolskie?

Czy powstanie województwo środkowopolskie? Jak napisała dzisiejsza Gazeta Poznańska - do końca roku do Sejmu ma trafić projekt ustawy w sprawie utworzenia województwa środkowopolskiego.
Projekt jest dziełem Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Regionu i Utworzenia Województwa Środkowopolskiego w Kaliszu. Członkami Stowarzyszenia są działacze samorządowi i gospodarczy z Wielkopolski Południowej i Wschodniej oraz z Sieradzkiego. "Myśląc o utworzeniu nowego województwa mamy na uwadze uzdrowienie demokratycznie działającego państwa i interes mieszkańców regionu" - zapewnia prezes stowarzyszenia Stanisław Zalejski.
Pomysłodawcy chcą połączyć w jeden organizm administracyjny powiaty: kaliski, pleszewski, jarociński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, kępiński, kolski, koniński, turecki i słupecki z Wielkopolski oraz sieradzki i część wieluńskiego z województwa łódzkiego. Nowe województwo miałoby porównywalny potencjał demograficzny i gospodarczy ze świętokrzyskim, a byłoby większe od lubuskiego i opolskiego - informuje dziennik. Działacze Stowarzyszenia zapewniają, że mają poparcie zarówno władz samorządowych, jak i mieszkańców. "Nie sprzyjają nam tylko władze Konina i Krotoszyna ciążące do Poznania, ale wśród mieszkańców opinie są już podzielone" - twierdzi.

By ustawa ta mogła trafić do Sejmu - pisze gazeta - musi ją poprzeć 15 posłów. "Mamy zapewnienie pomocy ze strony posła Rogackiego z Kalisza, ale także posłów Woźnego z Ostrowa, Grzyba z Ostrzeszowa, posłanki Ratajczak oraz kilkunastu innych posłów Samoobrony i PiS" - wylicza Zalejski.
Stowarzyszenie działa od czterech lat, a jego członkowie postanowili przejść od słów do czynów, gdy potrzebę utworzenia nowych województw ogłosił publicznie minister w kancelarii premiera Przemysław Gosiewski. Nieoficjalnie wiadomo, że w grę, poza środkowopolskim, wchodzą popierane przez wicepremiera Andrzeja Leppera - środkowopomorskie, częstochowskie oraz powstałe z podziału mazowieckiego - radomskie i płockie. "Utworzenie jednego nowego województwa nie miałoby sensu, ale dla przeprowadzenia tak radykalnych zmian możemy znaleźć poparcie w parlamencie" - uważa Zalejski.
Za: Gazeta Poznańska

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×