19 grudnia 2018

Wiadomości » Wiadomości

Obywatele Iraku i Uzbekistanu wrócą do swoich krajów

Obywatele Iraku i Uzbekistanu wrócą do swoich krajów

Funkcjonariusze z placówki SG w Olsztynie przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec 4 cudzoziemców, którzy nielegalnie przebywali w Polsce. Mieli być biznesmenami, okazało się jednak, że przyjechali szukać pracy.


2 obywateli Iraku  przyjechało 7 listopada do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, aby wyrobić sobie dokumenty na pobyt i pracę. W trakcie kontroli legalności pobytu cudzoziemców, funkcjonariusze SG ustalili, że mężczyźni (33 i 42-letni) posiadają wizy biznesowe. Jak tłumaczyli, uzyskali je deklarując prowadzenie działalności na terytorium Węgier i Włoch. Zamiast prowadzić biznes, Irakijczycy przyjechali do Polski szukać pracy.

Pomorscy inspektorzy ważyli naczepy z kontenerami


Podobna sytuacja miała miejsce kilka dni wcześniej (3 listopada). Tym razem wniosek o pobyt i pracę na terytorium RP chcieli złożyć dwaj obywatele Uzbekistanu. Oni również posiadali wizy biznesowe. Przy składaniu wniosku wizowego 23 i 27-letni mężczyźni oświadczyli, że będą prowadzić „interesy” na terenie Węgier. Zdecydowali się na przyjazd do Polski, bo słyszeli, że w tym kraju łatwo znaleźć pracę.


Ponieważ cel i warunki pobytu zarówno obywateli Iraku, jaki obywateli Uzbekistanu, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są niezgodne z deklarowanym, obcokrajowcom cofnięto wizę. Wszczęto również postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania ich do powrotu do kraju pochodzenia.


por. SG Mirosława Aleksandrowicz

Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×