17 października 2019

Wiadomości » Wiadomości

Unilever testuje Iveco Stralis NP

Unilever testuje Iveco Stralis NP

W obliczu rosnącego zanieczyszczenia powietrza oraz potrzeb optymalizacji kosztów transportu, Unilever wspólnie z partnerami dokonał testów ekologicznej ciężarówki Iveco Stralis NP. To innowacyjne i oszczędne auto zasilane skroplonym gazem ziemnym (LNG) wykazało w testach firmy LINK swój potencjał w redukcji emisji spalin i ograniczenia kosztów eksploatacji. Testowany Stralis NATURAL POWER realizował transport obok użytkowanego przez firmę Link Stralisa z napędem diesla. Pojazd udostępniony został przez Iveco Poland, a dostawy LNG zabezpieczył Cryogas.

Firmy wymieniają flotę co 3-5 lat


Celem testu było sprawdzenie w praktyce walorów eksploatacyjnych Iveco Stralis NP, pierwszego ciągnika w Europie na skroplony gaz ziemny do operowania na trasach międzynarodowych. Auto znajdując się w dyspozycji firmy LINK pokonało ponad 10.000 kilometrów, zaś między pojedynczymi tankowaniami – nie mniej niż 1.000 kilometrów. Średnia masa ładunków wyniosła 18,9 tony.


Iveco Stralis NP potrzebował na przejechanie 100 kilometrów średnio 23,6 kg LNG, gdzie analogiczny pojazd z silnikiem Diesla i zbliżonym ładunku zużywał 27,7 l ON. Taki wynik oznacza redukcję emisji CO2 o 11% (z 0,73 kg do 0,65 kg na kilometr). Dzięki właściwościom gazu ziemnego wyeliminowano całkowicie emisję cząstek stałych (sadzy). Bazując na cenach detalicznych LNG i oleju napędowego w czasie testu, oszczędności w wydatkach na paliwo wyniosły 15%. Dodatkowo, biorąc pod uwagę możliwość uzyskania 10% rabatu w cenie 1 kg LNG względem 1L oleju napędowego, przy systemowym wdrożeniu możliwe jest osiągnięcie oszczędności na paliwie o ok. 23%.


Dzięki napędowi gazowemu o mocy 400 KM i momencie obrotowym 1.700 Nm  auto posiada zbliżoną dynamikę. Deficyt mocy był dostrzegalny przy cięższych ładunkach (powyżej 20 ton) oraz w czasie jazdy na górzystych terenach. Charakterystyka pracy w transporcie międzynarodowym była możliwa dzięki wyposażeniu pojazdu w dwa zbiorniki LNG magazynujące łącznie ponad 390 kilogramów gazu. Taki zapas pozwala pokonać 1.500 kilometrów na jednym tankowaniu. O komfort pracy kierowcy zadbała automatyczna skrzynia biegów oraz wysoka kabina typu AS.


Pojazd w czasie testów tankowany był w Holandii oraz Polsce – w tym przypadku LNG napełniane było na obiekcie operowanym przez PGK Śrem. Stacja jest przystosowana do obsługi pojazdów ciężarowych z dostępnością 24 godziny na dobę, tankowania dokonuje się bezgotówkowo przy pomocy dedykowanej karty RFID. Istnieje tam również możliwość tankowania CNG.


Testy wykazały, że szerokie wdrożenie napędu LNG jest możliwe i stanowi alternatywę dla powszechnie używanych napędów dieslowskich. Barierą masowego wykorzystania tej technologii jest skromna infrastruktura stacji paliwowych oraz brak standaryzacji w zakresie płatności za paliwo. W odpowiedzi na postulaty firm transportowych Cryogas oraz inne firmy gazownicze w kolejnych kwartałach deklarują chęć stworzenia zestandaryzowanych kart paliwowych. Firmy deklarują również plany udostępnienia nowych stacji tankowania w Polsce - na Mazowszu oraz Śląsku, zaś w Europie – w Austrii, Niemczech, Słowacji oraz na Węgrzech.


Unilever jest jednym z wiodących, światowych dostawców produktów żywnościowych, środków czystości oraz środków do higieny osobistej i pielęgnacji ciała, który prowadzi sprzedaż na terenie190 krajów, docierając do 2,5 miliardów konsumentów dziennie. Zatrudnia 169 000 pracowników. Przychody ze sprzedaży w 2016 r. wyniosły 52,7 mld. euro. Ponad połowę obszaru działań firmy stanowią rynki rozwijające się i wschodzące (57%). Unilever produkuje ponad 400 marek obecnych na całym świecie, w tym Persil, Dove, Knorr, Domestos, Hellmann’s, Lipton, Wall’s, PG Tips, Ben & Jerry’s, Magnum i Lynx.

jagr./prPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×