25 maja 2019

Wiadomości » Wiadomości

Wypadki z udziałem ciężarówek – wyjątkowo niebezpieczne

Wypadki z udziałem ciężarówek – wyjątkowo niebezpieczne

15% wypadków drogowych to wypadki z udziałem samochodów ciężarowych. Choć kierowcy ciężarówek powodują jedynie 2,7% kolizji (jak pokazują policyjne statystyki z roku 2016), to zwykle są  one bardzo groźne, niezależnie od tego, kto tak naprawdę był sprawcą.


Duże gabaryty – duże zagrożenie

Liczba poważnych wypadków na drodze, w których brały udział ciężarówki, w ciągu ostatniej dekady spadła o około połowę. To ta dobra wiadomość. Zła jest natomiast taka, że duża część tych wypadków ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia i życia ludzi, którzy w nich uczestniczą. Ogromne gabaryty oraz ciężar pojazdu sprawiają, że w starciu z ciężarówką samochód osobowy i jego pasażerowie stają przed ogromnym zagrożeniem. Największe niebezpieczeństwo czyha natomiast na niechronionych użytkowników dróg – pieszych, rowerzystów, osoby na skuterach czy motocyklach. Zwłaszcza jeśli bezpośrednią przyczyną wypadku jest nadmierna prędkość...


Wypadek z udziałem towaru

Wypadek z udziałem ciężarówki może być bardzo groźny także ze względu na charakterystykę przewożonych towarów. Niestety takich zdarzeń wciąż nie udaje się uniknąć w przypadku transportu ADR, nawet pomimo rygorystycznych procedur i dobrego przygotowania kierowców. Gdy niebezpieczne substancje w wyniku wypadku wydostaną się z pojazdu, zagrożone może być nie tylko środowisko naturalne, ale także osoby przebywające wokół.


Problematyczne usuwanie skutków wypadku

Usuwanie skutków wypadków z udziałem ciężarówek także nie należy do łatwych zadań. Jest czasochłonne, kosztowne i problematyczne. Przede wszystkim drogi są w takich przypadkach często zablokowane przez znacznie dłuższy czas. Co więcej, towar który uległ uszkodzeniu podczas wypadku, nie zawsze daje się łatwo usunąć z trasy użytkowanej przez samochody – wystarczy tylko przypomnieć niedawny wypadek cysterny przewożącej płynną czekoladę na A2...


Jak zapobiegać wypadkom?

Świat bez wypadków drogowych to oczywista utopia, jednak można zrobić bardzo wiele, aby uniknąć większości z nich, zwłaszcza w przypadku ciężarówek, które stanowią tak duże zagrożenie.  Warto zadbać przede wszystkim o poprawę widoczności z kabiny kierowcy oraz o rozpowszechnianie systemów hamowania awaryjnego oraz dopracowywanie stylu jazdy kierowców na podstawie przeprowadzonych analiz. Kierowcy ciężarówek mogliby wiele skorzystać także na  wprowadzeniu systemów automatycznej i/lub wzajemnej komunikacji między kierowcami, aby mogli być lepiej informowani o zagrożeniach. Co więcej, kierowcy powinni przechodzić regularne szkolenia przypominające i utrwalające w nich zasady bezpieczeństwa – nie tylko te obowiązujące podczas poruszania się na drodze, ale również dotyczące wypoczynku i przygotowania do trasy.


Hubert Szawaryński HiT Transport

www.hittransport.plPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×