29 lutego 2020

Wiadomości » Wiadomości

"Drukarze" faktur zatrzymani

"Drukarze" faktur zatrzymani
Komórka Szefa KAS do spraw STIR doprowadziła do wytypowania tzw. producenta pustych faktur. 17 października 2018 r. Świętokrzyski Urząd Celno-Skarbowy w Kielcach sprawdził pięć lokalizacji na terenie trzech województw ― mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Zabezpieczone zostały nośniki danych oraz dokumentacja finansowo-księgowa. W akcji wzięło udział 28 funkcjonariuszy.

Działania komórki Szefa KAS do spraw STIR doprowadziły do wytypowania tzw. producenta pustych faktur. Śledztwo w sprawie karuzeli podatkowej prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie. Obejmuje ono grupę podmiotów wystawiających i wprowadzających do obiegu fikcyjne faktury VAT. Łączna wartość fikcyjnych, tzw. pustych faktur, wprowadzonych do obiegu przez grupę przestępczą wynosi ponad 6 mln zł.

Dotychczas zatrzymano jedną osobę, która usłyszała zarzut popełnienia przestępstwa. Za przestępstwo fałszowania faktur VAT grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i przeszukania.
--------
Komórka Szefa KAS ds. STIR ukierunkowana jest m.in. na typowanie podmiotów, które wystawiają i wprowadzają do obiegu faktury nie dokumentujące rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Dzięki zastosowaniu narzędzi analitycznych wykorzystujących informacje ze STIR oraz JPK, działaniami KAS obejmowana będzie co raz większa grupa „drukarzy faktur". Zachęcamy do eliminowania tzw. pustych faktur z rozliczeń podatkowych poprzez dobrowolne składanie korekt deklaracji, przed rozpoczęciem działań urzędów. Pozwoli to uniknąć negatywnych skutków po stronie podatnika, w tym konsekwencji karnych.
jagr./KAS

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×