24 stycznia 2020

Wiadomości » Wiadomości

100 tys. nowych miejsc parkingowych dla ciężarówek

100 tys. nowych miejsc parkingowych dla ciężarówek
Dzięki funduszom Unii Europejskiej już wkrótce w Europie może pojawić się nawet 100 tysięcy nowych miejsc parkingowych dla ciężarówek.

Celem projektu jest polepszenie warunków sanitarnych oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na parkingach.

Unijna inwestycja w miejsca parkingowe

O wielomilionowej inwestycji w nowe miejsca parkingowe dla samochodów ciężarowych mówiło się już od jakiegoś czasu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Unia miała przeznaczyć na ten cel nawet 178 milionów euro.
W ostatnim czasie Komisja Europejska zajmowała się przygotowywaniem raportu na temat ilości i stanu miejsc parkingowych przy europejskich drogach. Na jego podstawie podjęto decyzję o dofinansowaniu budowy nowych parkingów.

100 tysięcy brakujących miejsc postojowych dla ciężarówek

Wyniki raportu wskazują, że obecnie w Europie jest około 300 tysięcy bezpiecznych miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych, jednak wciąż brakuje około 100 tysięcy miejsc, aby w pełni odpowiedzieć na potrzeby przewoźników.

Co więcej, wiele parkingów nie jest objętych odpowiednim nadzorem, a nieprzejrzysty system certyfikowania sprawia, że ciężko jest ocenić klasę parkingu, a w związku z tym uzyskać rzetelne informacje o tym, jakie faktycznie panują na nim warunki.

Dopłaty i nowy podział parkingów na klasy
W celu poprawy warunków i bezpieczeństwa na parkingach, Unia proponuje dwa nowe rozwiązania:
  • dopłaty dla inwestorów, którzy będą budowali parkingi zgodne z unijnymi wymogami (te obejmują między innymi odpowiednie zaplecze sanitarne, monitoring, usługi gastronomiczne),
  • wprowadzenie nowego podziału parkingów strzeżonych na cztery klasy: brązową, srebrną, złotą i platynową. Przyporządkowanie parkingu do określonej grupy miałoby odbywać się na podstawie poziomu zabezpieczeń oraz oferowanych kierowcom udogodnień.
Na efekty tej decyzji będziemy musieli oczywiście poczekać przynajmniej kilka lat, ale żywe zainteresowanie Unii problemem postojów podczas długich tras pozytywnie nastraja na przyszłość i pozwala mieć nadzieję, że poziom bezpieczeństwa oraz warunki na parkingach dla ciężarówek w końcu się poprawią.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×