22 stycznia 2019

Wiadomości » Wiadomości

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek ...

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek ...
a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" – tak mówi staropolskie przysłowie. I to pączka prawdziwego - rumianego, smażonego w głębokim tłuszczu i pełnego marmolady, najlepiej z róży. Ile to kalorii?, a kogo to obchodzi, szczególnie ten jeden dzień w roku.
Żadne tam donuty, ani inne wynalazki. Jedyne odstępstwo to wybór między lukrowanym, czy też „pudrowanym” cukrem. No może jeszcze faworki wchodzą w grę, nawet jak się je nazywa w niektórych regionach chrustem.

Wigilijna gwiazdka najwcześniej w Gołdapi

Tłusty Czwartek - Ostatni czwartek przed Wielkim Postem (Środą Popielcową) rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. W ten dzień zwyczajowo objadamy się pączkami i faworkami (w niektórych rejonach Polski zwanych chrustem).
Jeszcze jakiś czas temu w polskich domach obok słodkości przygotowywało się też tłuste kiełbasy, kasze, słoninę, skwarki i inne potrawy jak najbardziej tłuste.
Tłusty czwartek otwiera ostatni tydzień karnawału i jest wstępem do hucznych, obficie zakrapianych, pełnych obżarstwa zabaw i bali karnawałowych.

Już starożytni Rzymianie... i to prawda.
Bo historia pączka sięga czasów rzymskich. Ostatnie dni karnawału w starożytnym Rzymie były czasem zabawy i obfitego jedzenia i picia.
Wszyscy z lubością spożywali wówczas tłuste potrawy, w szczególności pączki. W Polsce zwyczaj smażenia tego specjału pojawił się w XIX wieku.
Także obecnie najwięcej pączków zjada się na koniec karnawału. Mówi się, że jeśli ktoś w tłusty czwartek w ogóle nie zje pączka, nie będzie się mu wiodło.
Polakom to chyba nie grozi. W tłusty czwartek przeciętnie zjadamy 2,5 pączka na głowę, a wszyscy Polacy w tym czasie pochłaniają ich prawie 100 milionów. Gdyby je ustawić jeden koło drugiego, wówczas linia pączków ciągnęłaby się od Szczecina do Katowic...
źródła: różne

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×