23 lipca 2018

Wiadomości » Wiadomości

90 lat tradycji polskiej fabryki Bombardier Transportation (ZWUS)

90 lat tradycji polskiej fabryki Bombardier Transportation (ZWUS) Bombardier Transportation, lider w zakresie technologii dla transportu szynowego, świętuje jubileusz 90-lecia działalności w branży sterowania ruchem kolejowym w Polsce. Jubileusz ten uświetniła uroczystość, na której gośćmi firmy Bombardier byli przedstawiciele głównych klientów, administracji państwowej oraz liczni reprezentanci branży kolejowej.
Od swoich początków w roku 1926 zakład w Katowicach, obecnie wchodzący w skład dywizji sterowania ruchem kolejowym (RCS) Bombardier Transportation, jest prekursorem wielu rozwiązań w zakresie sterowania ruchem kolejowym w Polsce, które mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju transportu szynowego w Polsce, w tym transeuropejskich korytarzy transportowych. Z biegiem czasu spółka w Katowicach zwiększyła swoje zatrudnienie do ponad 700 osób i stała się znaczącym i cenionym lokalnym pracodawcą i producentem.  Sławomir Nalewajka, prezes zarządu spółek dywizji RCS, Bombardier Transportation w Polsce powiedział - Jest to szczególnie wyjątkowy moment dla naszej spółki. Jesteśmy niezmiernie dumni z przełomowych technologii, które dostarczamy oraz bardzo dobrych relacji, jakie zbudowaliśmy z naszymi klientami. Jesteśmy oddani sprawie wprowadzania na rynek polski najnowszych, produkowanych w Polsce technologii i jesteśmy dobrze przygotowani do realizacji kolejnych dalekosiężnych projektów w zakresie dostaw konwencjonalnych systemów sterowania ruchem oraz ETCS dla kolejowych linii magistralnych, linii małoobciążonych i metra, które przyczyniać się będą do rozwoju Polski przez kolejnych 90 lat.
Bombardier ma wieloletnią tradycję i doświadczenie w dziedzinie sterowania ruchem kolejowym w Polsce. Wywodząca się z niewielkiego zakładu przemysłowego spółka w Katowicach przeszła szereg przekształceń własnościowych i transformacji. Od 2001 roku działała pod nazwą Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o.o. jako spółka joint venture PKP SA i firmy Bombardier. W 2011 roku Bombardier został wyłącznym właścicielem katowickiego zakładu. W ciągu 90 lat działalności spółka wprowadziła na rynek szereg innowacyjnych rozwiązania, do których zalicza się między innymi pierwszy komputerowy system zależnościowy, systemy sygnalizacji przejazdowej oraz detekcji niezajętości odcinków torowych, wdrożone w Polsce w latach dziewięćdziesiątych oraz pierwszy system zdalnego sterowania i kierowania ruchem kolejowym wprowadzony na rynek w 2001 roku.   
Dziś Bombardier jest wiodącym dostawcą systemów sterowania, kierowania i nadzoru ruchu pojazdów szynowych w Polsce. Wszystkie główne linie kolejowe oraz linie Metra Warszawskiego wyposażone są w urządzenia sterowania ruchem kolejowym produkcji Bombardier Transportation, a urządzenia i systemy produkowane w Katowicach są instalowane na całym świecie. W 2016 roku Bombardier, jako pierwszy w Polsce, uzyskał zezwolenie na dopuszczenie do eksploatacji zarówno dla części przytorowej, jak i pokładowej systemu ERTMS Poziomu 2. Obecnie trwa realizacja czterech kolejnych projektów, obejmujących swoim zakresem dostawę systemu ERTMS.
Jako światowy lider w technologii kolejowej Bombardier Transportation oferuje najbardziej kompleksową gamę rozwiązań dla branży transportu szynowego, począwszy od taboru kolejowego, aż po systemy sterowania ruchem kolejowym. Ponadto, Bombardier Transportation dostarcza kompleksowe systemy transportowe, technologie e-mobilności oraz usługi w zakresie utrzymania. Jako lider innowacyjności stale wprowadza nowe idee w zakresie zrównoważonej mobilności, a zintegrowane rozwiązania dostarczane przez Bombardier Transportation przynoszą wymierne korzyści dla przewoźników, pasażerów i środowiska naturalnego. Centrala Bombardier Transportation mieści się w Niemczech, w Berlinie. Firma zatrudnia około 39 400 pracowników, a jej wyroby i usługi znalazły odbiorców w 60 krajach.
Bombardier jest największym międzynarodowym inwestorem w branży transportu szynowego w Polsce i zatrudnia w Polsce ponad 1500 osób. Działalność firmy obejmuje produkcję nadwozi lokomotyw oraz pociągów pasażerskich i ram wózków we Wrocławiu, wyposażenia elektrycznego w Łodzi, serwis i utrzymanie taboru kolejowego, a także projektowanie i produkcję systemów sterowania ruchem kolejowym w Warszawie i Katowicach.
jagr./pr

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×