24 czerwca 2018

Wiadomości » Wiadomości

Komunikat Polskiej Izby Paliw Płynnych

Komunikat Polskiej Izby Paliw PłynnychŚrednie detaliczne ceny paliw na polskich stacjach w 17 lutego 2017 r. ukształtowały się na poziomie: 4,61 zł/l olej napędowy; 4,74 zł/l benzyna 95-oktanowa (Pb98 5,09 zł/l) i 2,24 zł/l autogaz*.
Wobec notowania ze środy 15 lutego 2017 r. olej napędowy i benzyna tanieją więc 1 gr/l, a autogaz drożeje 1 gr/l*.
Najtańszy olej napędowy mają stacje w woj. małopolskim: 4,54 zł/l (-1 gr/l od środy); najdroższy zaś zachodniopomorskie: 4,71 zł/l (-3 gr/l od 15 lutego br. – i to największe zmiany tego tygodnia).
Stacje małopolskie mają też najtańszą benzynę: średnia 4,67 zł/l (bez zmian od środy); najdroższą zaś zachodniopomorskie: 4,86 zł/l (-3 gr/l – i to największe zmiany tego tygodnia).
Najtańszy autogaz to podkarpackie: 2,17 zł/l (+1 gr/l); a najdroższy tradycyjnie zachodniopomorskie: 2,35 zł/l (+1 gr/l – i to największe zmiany tego tygodnia).
* Zestawienie sporządzone wg monitoringu cen paliw prowadzonego przez Biuro Polskiej Izby Paliw Płynnych
Po ostrych podwyżkach z drugiej połowy ubiegłego tygodnia dziś w hurcie polskich rafinerii benzyna tanieje średnio 11 zł na metrze sześciennym, a olej napędowy 4 zł/m3.
Przypomnijmy jednak, że między środą, 8 lutego a sobotą, 11 lutego 2017 r. ceny benzyny w obu polskich rafineriach wzrosły średnio 68 zł/m3. Od połowy listopada, gdy ogłoszono plany cięć wydobycia przez OPEC, cena ropy Brent wzrosła o 25%, a ceny paliw gotowych na rynku ARA o 20%. W tym czasie w PKN Orlen benzyna zanotowała w hurcie +11%, a olej napędowy 8%.
Dziś rano na rynkach światowych ropa Brent (referencyjna dla kontynentu europejskiego) drożeje 0,12%, zaś paliwa gotowe na ARA notują: benzyna -0,47%, a olej napędowy +2%. [patrz: Bloomberg]
Mimo spekulacji związanych cięciem w wydobyciu ropy, wprowadzonych przez Rosję i OPEC (a ostatni mocny wzrost cen benzyny na ARA był tego spektakularnym dowodem), na światowych rynkach energetycznych wciąż panuje istotna nadpodaż tak surowca rafineryjnego, jak i jego przetworów, co wskazuje, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się również kontynuacji obniżek w polskich rafineriach i na stacjach.
Wahania cen ropy można zrozumieć tylko, jeśli pamięta się, że najwięksi jej producenci - tak Arabia Saudyjska, jak Rosja i USA - inwestują we własne moce przetwórcze, budują i modernizują swoje rafinerie [patrz: dane FuelsEurope nt. inwestycji w sektor downstream), zarabiając w okresie wysokich cen tego surowca, a jego przetworów [zwłaszcza oleju napędowego] w okresie dekoniunktury [patrz: notowania ARA). W tej sytuacji ważne jest inwestowanie w krajowe źródła energii – także te alternatywne; i jej logistykę.
źr. PIPP

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×