22 września 2018

Wiadomości » Wiadomości

Dwaj kierowcy zatrzymani przez ITD za jazdę na „podwójnym gazie”

Dwaj kierowcy zatrzymani przez ITD za jazdę na „podwójnym gazie”

Opolscy i wielkopolscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wyeliminowali z ruchu dwóch kierowców, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu. Rekordzista, który wydmuchał prawie półtora promila alkoholu, nie zatrzymał się do kontroli i został zatrzymany po krótkim pościgu.


Inspektorzy z kędzierzyńsko – kozielskiego oddziału WITD w Oplu, pełniąc swoje obowiązki służbowe na punkcie kontrolnym w miejscowości Krapkowice, wytypowali do zatrzymania samochód dostawczo - osobowy marki Opel Vivaro. Kierowca pojazdu zignorował wydane przez inspektora polecenie do zatrzymania się i zjechania na punkt kontrolny. Załoga patrolu udała się w pościg. Okazało się, że kierowca zjechał na pobliski parking, gdzie został zatrzymany przez inspektorów.


Podczas przeprowadzania czynności z kierującym szybko okazało się, co było powodem jego niezatrzymania się do kontroli. Badanie stanu trzeźwości wykonane urządzeniem Alco - Sensor wykazało, że kierowca jest w stanie nietrzeźwości. Wezwany na miejsce kontroli patrol Policji z Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach ponownie przebadał kierowcę. Urządzenie do pomiaru stanu trzeźwości wykazało 0,65 mg/l (1,36 promila) alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierujący został przekazany do dalszych czynności funkcjonariuszom Policji.


Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości Sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10.


W tym przypadku inspektorzy ITD uchronili od niebezpieczeństwa zarówno pozostałych uczestników ruchu, jak i pasażerów, którzy niebawem mieli podróżować zatrzymanym do kontroli samochodem. Nietrzeźwy mężczyzna wykonywał tym pojazdem międzynarodowy transport drogowy osób z Polski do Holandii. W momencie zatrzymania do kontroli właśnie jechał po pasażerów!


To nie jedyny kierowca „na podwójnym gazie", którego wyeliminowali z ruchu w ostatnich dniach inspektorzy ITD. Kierowcę ciężarówki, który znajdował się w stanie po spożyciu alkoholu, zatrzymali dzień wcześniej (20 września 2017 r.) inspektorzy z leszczyńskiego oddziału WITD w Poznaniu.


Pełniąc obowiązki służbowe na punkcie kontrolno - wagowym w Kościanie, inspektor zatrzymał do kontroli drogowej ciągnik siodłowy marki Volvo z naczepą, którym czeski przewoźnik wykonywał międzynarodowy zarobkowy transport drogowy rzeczy. Kierowca przewoził na naczepie autobus z Polski do Czech.


Z uwagi na fakt, że od kontrolowanego kierowcy wyraźnie wyczuwalna była woń alkoholu, wezwano patrol z Komendy Powiatowej Policji z Kościana. Pierwsze badanie, przeprowadzone przez funkcjonariuszy, wykazało 0,20 mg/l (0,42 promila) alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierujący został przekazany do dalszych czynności patrolowi Policji.


Zgodnie z przepisami prawa, kto w stanie wskazującym na spożycie alkoholu kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, grzywną do 5 000 złotych i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

źr. GITDPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×