27 lutego 2020

Wiadomości » Wiadomości

Podróbki warte 52 mln zł ujawnione przez KAS

Podróbki warte 52 mln zł ujawnione przez KAS

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, policji i straży granicznej udaremnili oszustwa na masową skalę na terenie podwarszawskiej Wólki Kosowskiej. Do budżetu państwa miało nie trafić blisko 20 mln zł należności podatkowych i prawie 5 mln zł należności celnych.

W nocy z 29 na 30 września 2017 roku na terenie parkingu targowiska w Wólce Kosowskiej funkcjonariusze zabezpieczyli podrobiony towar o szacunkowej wartości rynkowej około 52 mln zł. W 216 busach transportowych znajdowały się setki tysięcy artykułów z podrobionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych markowych firm. Były to odzież, obuwie, galanteria i kosmetyki. W nocy odbywał się nielegalny handel tym towarem.

Skuteczna walka z podróbkami

Zatrzymano 12 osób. Są to hurtownicy, głównie cudzoziemcy i jeden obywatel RP. W związku z naruszeniem ustawy Prawo własności przemysłowej, wszyscy usłyszeli zarzuty handlu wyrobami z zastrzeżonymi znakami towarowymi. Grozi im za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 5 lat. Zatrzymany towar został zabezpieczony, w celu wykonania odpowiedniej dokumentacji procesowej.

Producenci i właściciele znaków towarowych bez wsparcia państwa nie mają szans na walkę z szarą strefą. Dlatego tak istotne są działania służb w tym zakresie. Chronią one często nieświadomych konsumentów, uczciwą konkurencję a także dochody budżetowe czyli interesy wszystkich obywateli.

Fałszowaniem towarów zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, które osiągają ogromne korzyści z tego procederu. Najczęściej podrabiane są artykuły odzieżowe, obuwie, kosmetyki, zabawki oraz produkty lecznicze.

źr. KASPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×