24 września 2018

Wiadomości » Wiadomości

Kobieca siła za kierownicą ciężarówki

Kobieca siła za kierownicą ciężarówki

Kobiety pracujące jako kierowcy ciężarówek wciąż należą jeszcze do rzadkości, mimo że tabu w tym temacie zostało już skutecznie przełamane, a przeszkód w dołączeniu do grona kierowców zawodowych nie ma właściwie żadnych. Niestety zainteresowanie tym zawodem ze strony pań jest stosunkowo małe – a szkoda, bo branży transportowej przydałoby się więcej kobiecej siły.

Zwalczajmy krzywdzące stereotypy

Stereotyp "kobiety za kierownicą" jest bardzo krzywdzący dla wszystkich pań, które na prowadzeniu aut znają się doskonale. Wiele osób bez żadnego uzasadnienia ma wątpliwości co do ich umiejętności w tym zakresie. Jeszcze bardziej jest to widoczne w przypadku prowadzenia pojazdu o dużych gabarytach, np. ciężarówki. Niektórym ciężko jest uwierzyć, że przedstawicielki płci pięknej mogą sprostać takiemu zadaniu.

Czy poza funkcjonującym stereotypem istnieją ku temu jakikolwiek powody? Zdobycie umiejętności prowadzenia samochodu ciężarowego nie jest przecież zależne od płci, ale od osobistych predyspozycji. Wielu badaczy podkreśla też, że pod kilkoma względami to kobiety przewyższają mężczyzn jeśli chodzi o prowadzenie pojazdów: jeżdżą spokojniej i rozważniej, mają większą podzielność uwagi, unikają ryzykownych sytuacji na drodze. W połączeniu z dobrym przygotowaniem praktycznym i prawdziwą pasją daje to opis kierowcy idealnego.


Czy to bezpieczna praca dla kobiet?

Argumentem przeciwników kobiet w kabinie kierowcy często jest bezpieczeństwo. Uważa się, że jest to niebezpieczny zawód dla pań, ponieważ podczas dalekich tras, np. na postojach czyhać może na nie wiele zagrożeń. Zgodnie z tym poglądem, "słabsza płeć" miałaby problem, aby skutecznie się obronić przed napastnikiem czy złodziejem. Istnieją jednak realne przykłady kobiet-kierowców, które bez uszczerbku na zdrowiu i mieniu realizują trasy po Polsce i po całej Europie.

To do nich należy skierować pytanie: jak to możliwe? W zachowaniu bezpieczeństwa podczas trasy z pewnością pomaga wszechobecny dostęp do internetu, systemy GPS, a także różnego rodzaju urządzenia i aplikacje alarmowe. Z których zresztą korzystają kierowcy niezależnie od płci.

Dziewczyny za kierownice!

Przedstawiciele branży transportowej, w tym także właściciele firm transportowych czy osoby odpowiedzialne za rekrutację, bardzo często zachęcają kobiety do tego, by zgłaszały się na stanowisko kierowcy. Dają im zielone światło i wspierają w rozwoju zawodowym. Być może przydałaby się jakaś większa kampania, dzięki której pomysł ten stałby się bardziej popularny? Przy obecnym deficycie kierowców takie zasilenie branży bardzo by się przydało i z pewnością przyniosłoby jej wiele korzyści.


Hubert Szawaryński HiT Transport

www.hittransport.plPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×