21 września 2018

Wiadomości » Wiadomości

Przewoził dzieci mając prawie 2,5 promila alkoholu

Przewoził dzieci mając prawie 2,5 promila alkoholu

Blisko 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca autobusu należącego do polskiego przewoźnika, którym wykonywano regularny przewóz osób. Pojazd zatrzymali do kontroli drogowej mazowieccy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego nieopodal Siedlec. Nietrzeźwy kierujący został przekazany do dyspozycji Policji.

Dwaj kierowcy zatrzymani przez ITD za jazdę na „podwójnym gazie”


W środę, 4 października 2017 r. inspektorzy z siedleckiego oddziału WITD w Radomiu wykonywali czynności służbowe na punkcie kontrolnym przy drodze krajowej nr 2 w miejscowości Marysin. O godz. 13.45 jeden z inspektorów zatrzymał do rutynowej kontroli drogowej autobus, którym wykonywano przewóz regularny osób na trasie Kałuszyn – Koszewnica – Kałuszyn. W pojeździe tym znajdowały się m.in. dzieci ze szkoły podstawowej w Kałuszynie.


Podczas kontroli kierowca autobusu został przebadany na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu urządzeniem AlcoBlow. Wynik wskazał jednoznacznie, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu. W związku z tym kierującego poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu alkomatem Alco-Sensor IV. Wynik badania to 1,14 mg/l (2,39 promila) w wydychanym powietrzu. Po 15 minutach przeprowadzono ponowne badanie i uzyskano wynik 1,07 mg/l (2,24 promila) w wydychanym powietrzu.


Nietrzeźwy kierujący został przekazany do dalszych czynności funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Mrozach. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości Sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10.


Tego dnia mazowieccy inspektorzy prowadzili akcję wzmożonych kontroli pojazdów wykonujących przewóz osób na terenie całego województwa. Skontrolowali w sumie 120 autobusów i autokarów. Nałożyli jeden mandat karny na kierującego, zatrzymali 13 dowodów rejestracyjnych pojazdów z powodu złego stanu technicznego, m.in. za usterki układu kierowniczego, awarie układu hamulcowego, nadmierne zużycie opon, wycieki płynów eksploatacyjnych i niesprawne oświetlenie. Z powodu złego stanu technicznego, który stwarzał zagrożenie dla pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego, nie dopuszczono do dalszej jazdy 9 pojazdów. Ponadto inspektorzy wszczęli wobec przewoźników 2 postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych za ujawnione naruszenia, dotyczące przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy i brak legalizacji tachografu.


Tego typu działania, ukierunkowane na kontrole pojazdów wykonujących przewóz osób, prowadzone są cyklicznie.

źr.GITDPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×