21 stycznia 2019

Wiadomości » Wiadomości

Zmiana nazwiska nie pomogła

Zmiana nazwiska nie pomogła

Funkcjonariusze z Placówki SG w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali obywatela Ukrainy, który przewoził papierosy bez polskich znaków akcyzy. Cudzoziemiec posługiwał się paszportem wystawionym na zmienione nazwisko, w którym ujawniono podrobione stemple polskiej kontroli granicznej. Poszukiwany był również przez polski wymiar sprawiedliwości.


Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gorzowie Wielkopolskim, zatrzymali do kontroli w powiecie międzyrzeckim samochód osobowy marki Volkswagen Passat. Zatrzymany do kontroli drogowej 54 – letni obywatel Ukrainy, zachowywał się bardzo nerwowo, co skłoniło funkcjonariuszy do dokładnej kontroli zarówno kierowcy jak i prowadzonego przez niego pojazdu oraz przyczepki. Przyczyny nerwowego zachowania mężczyzny okazały się jasne, gdy funkcjonariusze ujawnili skrytkę znajdującą się w przyczepce.


W jej wnętrzu znajdowały się pochodzące z przemytu papierosy. Cudzoziemiec został zatrzymany. W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli niemal 50 tys. szt. papierosów o wartości 32 tys. zł. W toku kontroli legalności pobytu funkcjonariusze zeskanowali odciski linii papilarnych obywatela Ukrainy. Okazało się, że cudzoziemiec figuruje w bazie danych pod innym nazwiskiem jako osoba której pobyt na terytorium Polski oraz innych państw Schengen jest niepożądany do 2020 r.


Cudzoziemiec, aby uniknąć zakazu wjazdu po powrocie do ojczyzny dokonał zmiany swojego dotychczasowego nazwiska i wyrobił nowy dokument podróży-paszport biometryczny. Jak by tego było mało podczas oględzin paszportu okazało się, że znajdują się w nim podrobione na wzór oryginalnych stemple polskiej kontroli granicznej. Sprawdzenie w systemach wykazało, że zatrzymany obcokrajowiec poszukiwany jest listami gończymi celem odbycia kary 100 dni pozbawienia wolności za przestępstwa karno-skarbowe oraz posługiwanie się podrobionym dokumentem. Czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gorzowie Wielkopolskim pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu.


kpt. SG Rafał Potocki

Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży GranicznejPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×